Anne&Bebek

Yeni Doğan Bakımının Püf Noktaları

Yeni Doğan Bakımı

Doğum gerçekleştikten sonra annelerin en temel konularından biri bebek bakımının nasıl yapılacağı. Özellikle ilk bebeğini doğuran anneler, bebeğine nasıl bakması, ne gibi bakımlar uygulaması gerektiği konusunda kaygı ve endişe duyabilir. Bu yazımızda yeni doğan bakımı ile ilgili püf noktalarını, yeni doğan bakımında dikkat edilmesi gereken noktaları bulabilirsiniz. 

 Yeni Doğan Bakımı Nasıl Olmalı?

  • Yeni doğan bebeklerin cildinde mumsu bir tabaka vardır. Bu tabaka yıkandıkça çıkan bir tabakadır. O yüzden bebeğin üzerindeki tabakayı çıkarmaya çalışmamalı, zamanla kendiliğinden çıkmasını beklemelisiniz. 

  • Oda ısısı bebeğin anne karnındaki sıcaklığı hissedebilmesi için önemlidir. Bebeğin dış dünyaya uyum sağlamaya çalıştığı bu dönemde kendini rahat hissedebilmesi ve sağlığını koruyabilmesi için oda sıcaklığını 22 – 24 derece arasında ayarlamanız yeterlidir.
  • Bebekler doğumdan sonra sık sık hıçkırırlar ve hapşırırlar. Bu oldukça doğal bir süreçtir, endişe duymadan hıçkırığın kendiliğinden geçmesini bekleyebilirsiniz. 
  • Yeni doğan bebeklerin meme bölgeleri genelde şiş olur. Bu zamanla geçecek bir şişliktir. Masaj yapmaya ya da farklı yöntemler ile şişliği indirmeye çalışmamalısınız. 
  • Doğumdan sonra bebeğinizin vücudunun boğum boğum olduğunu fark edeceksiniz. Bir süre sonra düzelecek olan bu boğumların arasında sık sık kir birikebilir. Düzenli olarak her gün bu kirleri temizlemek bebeğinizin enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırır. 
  • Bebeğinizin altını cilt sağlığı için sık sık değiştirmelisiniz. Uzun süre bebek bezi ile temas halinde kalan bebeklerde mantar ya da pişik gibi rahatsızlıklar söz konusu olabilir. 
  • Bebeğin üşümesinden korkup kat kat giydirmek yeni doğan bakımında yapılan hatalardan biridir. Bu hata bebeğin ısınmasından çok terleyip hasta olmasına yol açar. Uygun oda sıcaklığını sağladıktan sonra bebeği sadece korunacağı kadar giydirmeniz yeterlidir. Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini burun ve ense bölgesinden anlayabilirsiniz. Eğer bu bölgeler soğuksa bebeğiniz üşüyor demektir.
  • Yeni doğan bebeklerin çamaşırlarını egzama ve pişik gibi rahatsızlıkların önüne geçebilmek için bebeklere özel sabunları ya da özel bebek deterjanları ile yıkamalısınız. 
  • Bebeklerin göbek kordonu genellikle 7 -10 gün arasında düşer. Bu süre içerisinde bebeğin göbek kordonu bölgesini kuru ve temiz tutmalı, herhangi bir eczaneden satın alabileceğiniz göbek bağı bakım seti ile düzenli olarak bakım yapmalısınız.
Bebekli Dünya
Leave a Comment