Adım Adım Hamilelik

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Yaşına Kadar Uygulanabilir?

tup-bebek-tedavisi

Bazı sağlık problemlerinden dolayı sağlıklı gebelik yaşayamayan çiftlerde uygulanan tüp bebek tedavisi gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Labaratuvar ortamında gerçekleştirilen döllenme ve oluşan embriyonun anne rahmine tutunup gelişme sürecini kapsayan tüp bebek tedavisi zorlu bir süreçtir. Tüp bebek tedavisinde yumurta ve spermin hem sağlıklı hem de aktif olması gerekiyor. Sağlıksız yumurta kapasitesine sahipseniz ile tüp bebek tedaviniz olumsuz sonuçlanabilir. Yumurta kalitesini en çok etkileyen faktörlerden biri de yaştır. Bu yüzden tüp bebek tedavisi kaç yaşına kadar uygulanabilir? Sorusuna açıklık getirmek gerekir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaşın Önemi

Gelişen tıbbi çalışmalar ve modern teknoloji, tüp bebek tedavi sürecini de olumlu etkilemektedir. Gittikçe iyileştirilen şartlar sayesinde birçok evli çift anne baba olabilmektedir. Normal yollarla hamile kalamayan kadınlar için 45 yaşına kadar tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Tabii ki yaşın ilerlemesi yumurta kalitesini ve sağlığını olumsuz etkilemektedir. Fakat tıbbi çalışmalarda kullanılan ileri teknoloji sayesinde, kaliteli ve sağlıklı yumurta seçebilmek mümkün.

Tüp Bebek Tedavisine Başlama

Adetin üçüncü günü yapılan tahlil ve tetkiklerle yumurta kalitesi ve hormon düzeyi tespit edilir. Eğer doktorunuz sağlıklı yumurtlama sistemine sahip olduğunuz teşhisini koyarsa tüp bebek tedavisine başlayabilirsiniz. Adet bitiminden sonra bir sonraki menstrüasyon dönemi için yumurtaların daha sağlıklı olması için çeşitli tedaviler uygulanır. Böylece yumurtaların iyice olgunlaşması sağlanır. Sonra da tüp bebek tedavisinin ileri aşamalarına geçilir.

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Tüp bebek tedavisi için çiftlerin uzun bir süre normal yollardan çocuk sahibi olamamaları gerekiyor. Eğer hiç bir sağlık probleminiz olmadığı halde çocuk sahibi olamıyorsanız tüp bebek yöntemine başvurabilirsiniz. Aşama aşama uygulanan tedavi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Çift olarak gittiğiniz doktor kontrolünde bir takım tahlil ve tetkikler yapılacaktır. Bu incelemeler sonucunda belirlenen tedavi yöntemi aşama aşama sürdürülecektir.

1. Aşamada yumurtalar olgunlaştırılır.

2. Aşamada olgunlaşan sağlıklı yumurtalar toplanır.

3. Aşama döllenme gerçekleştirilir.

4. Aşama da embriyonun gelişimi izlenir

5. Aşama son aşamadır ve embriyo anne rahmine transfer edilir.

Bebekli Dünya
Leave a Comment