Adım Adım Hamilelik

Kadınlarda Kısırlık Sebepleri Nelerdir?

kadınlarda kısırlık

İnfertilite halk arasında bilinen ismi ile kısırlık, çocuk sahibi olmak isteyen kadın ve erkeklerin korkulu rüyası. Modern çağın önemli rahatsızlıklarından biri olan kısırlık çiftlerin istemelerine rağmen doğal yolla bebek sahibi olamamaları anlamına gelir. Kadınlarda kısırlık birçok farklı sebepten kaynaklanabilir. Önemli ve temel kısırlık sebeplerini sizler için derledik.

Kadınlarda Kısırlık Sebepleri

1 . Yumurtlama Problemleri

Yumurtlama problemleri kadınlarda en yaygın görülen kısırlık problemlerinden biridir. Yumurtlamanın düzensiz ya da anormal olması, ovulasyonun olmaması kısırlığa neden olur. Bir kadında ovulasyonun olup olmadığı farklı testler ile tespit edilebilir. Servikal pap-smear, serviks mukusunda ipliklenme testi, adet öncesi dönemde rahim içinden biyopsi ile örnek alınması bu test türlerinden bazılarıdır. Eğer kadında yumurtlama olmadığı anlaşılırsa  ilaç tedavisi uygulanarak yumurtlama sağlanabilir. 

2 . Rahim Problemleri

Kısırlığa rahim problemlerinin neden olup olmadığını öğrenmek için ilaçlı rahim filmi yani histerosalpingografi uygulanır. Histerosalpingografi regl bitişinden sonraki ilk bir hafta içerisinde yapılmalıdır. Bu yöntem ile rahimde herhangi bir yapışıklık, myom ya da farklı herhangi bir problem olup olmadığı incelenir. Eğer bir probleme rastlanırsa tedavi için histeroskopi uygulanabilir. 

3 . Stres 

Stres birçok farklı hastalığa sebep olduğu gibi kısırlığa sebep olan önemli faktörler arasındadır. Yüksek oranda stres hamile kalma şansını yüzde elli azalttığı gibi erkeklerde de sperm sayısında azalma meydana getirebilir. Stres dışında sigara ve alkol kullanımı da kadınlarda gebelik şansını azaltan faktörler arasında yer alır. 

4 . Hasarlı Tüpler 

Tüplerin kısmen ya da tümünün tıkalı olması kadınlarda kısırlık problemine neden olur. Tıkanık tüpler yumurta ile spermin buluşmasını önler ve döllenmeyi imkansız kılar. 

5 . Yaş ve Kilo 

Yaş ve kilo da hamile kalmayı önleyen faktörler arasındadır. Yaşın ve kilonun artması gebe kalma şansını büyük oranda düşürür. Kadınlarda üreme potansiyelindeki azalma 32 yaşından itibaren artmaya başlar. 40 yaş ve üzeri hamile kalma oranı % 10 gibi bir oranın altına düşer. Fazla kilolu olmak ise vücuttaki östrojen etkisi nedeni ile yine gebe kalma şansını azaltarak kısırlık etkisi yaratabilir. İdeal kiloya ulaşmak ve dengeli bir yaşam sürdürmek beraberinde bebek sahibi olma şansını da artıracaktır. 

Bebekli Dünya
Leave a Comment