Sporcu Anne

Hamilelikte Yoganın Faydaları

hamile yogası

Son yılların sağlıklı yaşam trendlerinden biri olan ve hemen her hastalığa bir faydası bulunan yoga hamilelik döneminde de son derece önemli. Prenatal yoga ya da hamilelik yogası adları ile verilen yoga programlarında gevşeme ve rahatlama yöntemleri ile hem hamilelik boyunca hem de doğum sırasında gerginliğin azaltılması ve vücudun fiziksel ve ruhsal olarak hızla toparlanması sağlanır.

Hamile Yogasının Faydaları

  • Uyku düzeninde ve kalitesinde artış sağlar.
  • Anne adayının fiziksel kondisyonunu korumasına yardımcı olur.
  • Gebeliğe bağlı bel ve sırt ağrılarının azalmasına yardımcı olur. 
  • Bulantı, karpal tünel sendromu, baş ağrısı ve nefes darlığı gibi şikayetlerin azalmasında etkilidir. 
  • Solunum ve dolaşım sistemini güçlendirir.
  • Karın kaslarını güçlendir. İştahın kontrol altına alınmasında yardımcıdır. 
  • Enerjiyi yükseltir, hamileliğin daha mutlu, huzurlu ve keyifli geçmesinde yardımcıdır. 
  • Stres, endişe ve öfkeyi azaltır. 
  • Doğum sırasında kullanılacak kasları güçlendirip gevşeterek doğumu kolaylaştırır. 
  • Hamileliğe bağlı duruş (postür) bozukluklarını önler. 

Hamile Yogasına Ne Zaman Başlanır?

Hamilelik yogaya başlamak için son derece ideal bir dönemdir. Zihin, gövde ve nefes arasındaki denge üzerine yoğunlaşan hareketler sayesinde hamilelik dönemi çok daha rahat ve keyifli bir şekilde atlatılır. Eğer daha önce yoga ile ilgili herhangi bir deneyim bulunmuyorsa anne adayının ikinci trimester’a kadar beklemesi daha uygun olacaktır. Yoganın düşük ile ilgili kanıtlanmış bir bağlantısı olmamasına rağmen birçok uzman gebeliğin ilk üç ayını bitirdikten sonra egzersiz ve hamile yogasına başlanmasını tavsiye etmektedir. 

Hamilelik Yogasına Başlamak İsteyenler için Öneriler 

Hamileliğinizde yogaya başlamak istiyorsanız öncelikle mutlaka takibinizi gerçekleştiren doktorunuzla görüşmeli ve yoga yapabilmek için onun onayını almalısınız. Kimi durumlarda gebeliği etkileyebilecek bazı tıbbi durumlar hamile yogası yapmaya izin vermeyebilir. Bu yüzden doktor kontrolünde ve onayında yoga yaparak hamileliğinizi daha sağlıklı bir şekilde sürdürebilirsiniz. 

Eğer yogaya ilk kez başlıyorsanız yoga egzersizlerini mutlaka bir yoga hocası eşliğinde yapmalı, programa yavaş ve nazik hareketler ile başlamalısınız. Hareketleri yapma esnasında eğer herhangi bir ağrı ya da rahatsızlık hissediyorsanız hemen durarak yoga hocasını bilgilendirmelisiniz. Hamilelikte önerilen yoga süresi günde 30 dakika civarıdır. Bu süreyi geçmeyecek ve kendinizi zorlamayacak şekilde yoga yapmalısınız. 

Yoga yaptığınız salon ya da odanın iyi havalandırılmış olmasına, aşırı sıcak olmamasına dikkat etmeli, egzersizler sırasında bol bol sıvı tüketmeli ve hem sizi hem de bebeği zorlayacak hareketlerden kaçınmalısınız. 

Bebekli Dünya
Leave a Comment