Anne&Bebek

Hamilelikte Kasık Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

hamilelikte-kasik-agrisi

Kasık ağrısı en çok karşılaşılan hamilelik belirtilerindendir. Hamilelikte kasık ağrısı sebepleri nelerdir? Sorusuna cevap olarak gebelik sebebi ile gerçekleşen hormonal değişikikler ve vücudun anotomisindeki farklılaşmadan dolayı kasık ağrısı oluşur. Hamilelik; östrojen, progesteron ve relaxin gibi hamilelik hormonlarındaki artış sebebi ile, vücutta birçok değişimin yaşandığı bir dönemdir. Bütün bu değişimler gebelikte kasık ağrısına neden olur. Birçok anne adayı, hamileliğin 6 ila 8. hafta olduğunda hafif kasık ağrıları hisseder. Bazı gebeliklerde ise 3. ay civarında civarında rahim büyümesindeki hızlanmaya bağlı olarak değişebilir. Genellikle ilk gebeliklerde kasık ağrıları daha erken aylarda başlar ve daha çok hissedilir. Doğum ile birlikte kasıklardaki ağrı da geçer. Hamilelikle beraber progesteron hormonunun salgılanması bağırsak hareketlerini azaltır. Bağırsak hareketlerinin azalması sonucunda gebe kadınlarda gaz ve kabızlık gibi mide ve bağırsak problemleri daha çok oluşur. Gaz ve kabızlığın sonucunda kasıkta ağrı oluşur. Bunun yanı sıra bebeğin rahim içinde büyümesi de kasık ağrısına neden olur. Hamilelik sırasında çok fazla aynı pozisyonda kalmak kasık ağrılarına neden olur. Bu gibi durumlarda ara ara pozisyon değiştirmek ve bol sıvı tüketmek oldukça önemlidir.

Kasık Ağrısına Neden Olabilecek Tehlikeli Durumlar Nelerdir?

Gebelik zehirlenmesi, idrar yolu enfeksiyonu, erken doğum, miyom, rahim yırtılması, yumurtalık burkulması, apandisit, böbrek taşı, düşük, (kasıklarda kasılma ve kanama olarak belirti veren bebeğin anne karnında ölmesi durumudur)dış gebelik yaşanması (fetüsün rahim dışı herhangi bir yere yerleşmesi ve orada büyümesi) plasentanın erken ayrılması ve kanama, gastrointestinal sistem enfeksiyonları

Gebelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrı olan bölgeye doktorunuzun onayı ile sıcak su torbası uygulamak ya da sıcak su banyosu yapmak önemli bir ölçüde ağrıyan bölgenizde rahatlama sağlayacaktır. Hamilelik boyunca günde 8 ile 10 su bardağı su içmeye özen gösterin. Bol bol dinlenerek istirahat yapın. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak kasık ağrısına neden olacağı için sık sık pozisyon değiştirin. Oturur iken bacaklarınızı yastık ile destekleyin ve hafifçe yüksekte durmasını sağlayın. Kesinlikle ağır şeyler kaldırmayın.

Bebekli Dünya
Leave a Comment