Ne Yemeli

Hamilelikte Beslenme Önerileri

hamilelikte beslenme

Hayatın her döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde de sağlıklı ve dengeli beslenmek oldukça önemli. Annenin daha rahat ve kaliteli bir hamilelik geçirebilmesi ve bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürebilmesi için hamilelikte beslenme programı çok dikkatli bir şekilde hazırlanmalı. 

Hamilelikte Nasıl Beslenmeli?

  • Öncelikle ilk olarak bilinmesi gereken şey bebeğiniz siz kilo aldığınız için büyümez. Gereksiz yemek ve fazla kilo almak bebeğinizden çok sizin kilo almanıza neden olur ve ileride bazı rahatsızlıkların önünü açar. Doktorlar tarafından önerilen hamilelik boyunca alınması gereken ekstra kilo 11 -12 kilo arasıdır. Bu oranda kilo alabileceğiniz bir düzende bir program hazırlamalı, vitamin ve besin ögelerini yeterli miktarlarda almalısınız. Hamilelik boyunca az miktar çok öğün prensibini uygulamalısınız. Öğün sayısını üçten beşe çıkarmak bulantı ve kusmalar ile baş etmeye yardımcı olacağı gibi aynı zamanda sindirimi destekler ve şişkinliği azaltır. 
  • Çiğ ve iyi pişirilmemiş et ve et ürünleri, yumurta, mayonez gibi gıdalardan uzak durmalı, yüksek oranda yağ ve katkı maddesi içeren fast food ürünlerini beslenme programınızdan çıkarmalısınız. Sık sık et, kümes hayvanları ve balık gibi kompleks protein kaynaklarını tüketebilir, bunun yanı sıra süt ve süt ürünleri ile protein takviyesini destekleyebilirsiniz. 
  • Bebeğin beyin ve omurilik gelişiminde önemi büyük olan folik asit takviyesi de gebelikte beslenme üzerine dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Günde 400 mcg olacak şekilde folik asit almak bu dönem için yeterlidir. Folik asidi yeşil yapraklı sebzeler, portakal, çilek, karnabahar, fasulye, fındık gibi besinlerden karşılayabilirsiniz. 
  • Hamilelikte su tüketimine büyük önem vermelisiniz. Yeterli miktarda su içmek vücutta ödem oluşumunu azalttığı gibi erken doğum riskini azaltır, kabızlık gibi sindirim sorunlarını önler. Günde en az 2,5 litre su tüketebilirsiniz. 
  • Yiyecekleri taze olarak tüketmeli, abur cuburdan uzak durmalı ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendirebilmek için sık sık C vitamini kaynaklarını tüketmelisiniz. 
  • Bebeğinizin ve sizin kemik gelişimi için süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 
  • Gebelik şekerini önlemek, hamilelikte sıkça yaşanan sindirim problemlerinin önüne geçebilmek için öğünlerinizde mutlaka lifli besinler bulundurmalısınız. Mercimek, esmer pirinç, brokoli, bezelye gibi besinlerden günlük lif ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. 
Bebekli Dünya
Leave a Comment