Adım Adım Hamilelik

Hamilelik Hesaplama Nasıl Yapılır?

hamilelik-hesaplama

Dünyanın en değerli ayları bir kadının hamilelik zamanıdır diyebiliriz. Hamile kalmak isteyenler veya plansız hamile olduğunu öğrene kadınlar için hamilelik hesaplama geçmiş yıllarla rağmen daha kolay hale gelmiştir. Sizlerde hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez hamilelik hesaplama ile bebeğinizin kaç haftalık olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz. Çok eski yıllarda sadece aylık olarak hesaplanan hamilelik zamanı artık haftalık olarak da hesaplanabilmektedir. Birçok kadının merak ettiği soru hamilelik hesaplama nasıl yapılır?

Kaç Haftalık Hamileyim?

Hamile olduğunuzu öğrendiniz ve tüm dünya adeta size gülümsüyor. İçinizde kendi kanınızdan canınızdan büyüteceğiniz bebeğinizi için daha yolun başındasınız. Ancak günler geçtikçe büyüyen bebeğin gelişimi ve kaç haftalık olduğunu öğrenebilenin en kolay yolu son adet tarihinizi baz alarak hesaplamak olmalıdır. SAT adı verilen bu uygulama ile son adet tarihinizin ilk başlangıç gününden içinde bulunduğunuz tarihe kadar geçen süre bebeğinizin rahminizde oluşum sürecini belirtir. Bizce bu sebepten SAT tarihinizi mutlaka bir yere not etmeniz önerilir.

Gebeliğin Hesaplamadaki En Pratik Yolu

Bazı dönemlerde hamilik kadınlara sürpriz yapar. Gerekli korunma yöntemlerini kullandıkları halde hamile olduklarını öğrenen kadınlar şaşkınlık ve mutluluğu bir arada yaşarken son adet tarihinizi hatırlamama ihtimaliniz çok yüksektir. Hiç endişelenmeyin ve sakin olun. Sat döneminin son adet tarihinden 3 ay geriye gidin ve üzerine 7 gün ilave edin. Bu şekilde doğum zamanınızı ve haç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmiş olacaksınız.

Bebekler Kaç Haftalıkken Dünyaya Gelir?

Hamileliğinizin hangi haftada olduğunu kolaylıkla hesaplayarak ne zaman doğum yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Sat tarihine göre genel olarak sorunsuz bir hamilelik 40 ile 41. Haftanın sonunda doğumla son bulur. 1 haftalıkken başlayan bu mucizevî olay 41. Haftada bebeğin gelişimini tamamlamasıyla son bulur. Hazırlıklarınızı yaparken hamilik hesaplama verilerini dikkate alacağınızdan dolayı SAT tarihiniz çok önemlidir. Zaten her kontrole gittiğinizde doktorunuz tarafından size yöneltilen soru “Son adet tarihiniz nedir?” olacaktır. Bu sebepten bu sorunun önemini hiç unutmayıp planlı gebeliğiniz söz konusuysa mutlaka iyi öğrenmenizi tavsiye ederiz. Anneliğin tadını çıkarmanız dileğiyle…

Bebekli Dünya