Telaşlı Annelere Öneriler

Anne&Bebek

Telaşlı Annelere Öneriler

telasli-anneler-icin-oneriler

Annelik büyük sorumluluk. Anne olunduğunda anne olmadan önceki yaşam tarzı tamamıyla değişir. Annelik dünyanın en keyif verici ve en zor olan işi olabilir. Ev içindeki önceliği bebeğe ayırmak gerektiği gibi bu işi büyük bir şefkat ve özveriyle yapmak gereklidir. Bazı anneler bu sorumluğu yaşarken telaşlanarak ne yapmaları gerektiğini bilmezler. Yazımızda telaşlı annelere öneriler yer alıyor.

Sakin Olun

Tüm annelerin bildiği bir konu olmasına rağmen bebekler ağladığında yine de telaşa kapılınır. Bir bebek ağlıyorsa bunun üç temel nedeni vardır. Karnının aç olması, altına yapmış olması ve uykusunun gelmiş olması. Şayet bebeğinizin uykusu yok, altını ıslatmamış ve karnı da toksa diğer sebepler düşünülür. Bunun için bebeğin kucağa alınması ve ağlamasının sebebinin bulunması gerekir. Bebek ağlaması telaş yapılmasına gerek olmayan bir durumdur.

Çocuğunuzun Hasta Olmasından Korkmayın

Çağımızda çocukların hastalanması için her şart bulunuyor. Bebeklik döneminden başlamak üzere, hazır mama, hazır bez ve oyuncaklar derken çocuğumuzun hasta olmasına zemini biraz da biz hazırlıyoruz. Yediğimiz gıdalara dikkat etmememiz ve bu gıdaları çocuklarımızın da yemesi çocuğumuzun hastalanmasına olanak sağlıyor. Çocuklarda oluşan çocuk hastalıkları her zaman normaldir. Doğrusunu söylemek gerekirse çocuk hastalıklarını zamanında geçiren çocuklar, ileriki yıllarda daha sağlıklı bireylere dönüşürler. Hastalığın şiddetine göre telaşlanmadan, sakin kalmak ve çocukla iletişim içine girerek, hastaneye götürmek en mantıklı olan tercihtir.

Çocuğu Okula Giden Anneler

Çocuğunuz ilkokula başladığı dönemde telaşlanmayın. Bu dönemde “yalnızca benim çocuğum okula gitmiyor” düşüncesine hâkim olursanız, üzerinizdeki telaşı atabilirsiniz. Uzmanların açıklamalarına göre çocuklar, fizik ve biyolojik açıdan yetişkin bireylerden daha rahat tavırlar sergiler. Yetişkin bir birey 39 derece ateşli olduğu dönemlerde yerinden bile kalkamazken, çocuklar hasta olduklarının bilincinde olurlar. Çocukların fiziksel ve sözlü olarak düşünüldüğünde karşısındaki kişi kim olursa olsun yalan söylemeden rahat hareket etmeleri de onların yetişkinlerle olan farkını ortaya koyar.