Sezaryenin faydaları

Adım Adım Hamilelik

Sezaryen Doğumun Avantajları ve Dezavantajları

Sezaryen Doğumun Avantajları ve DezavantajlarıSezaryen Doğumun Avantajları ve Dezavantajları

Anne karnından bebeğin ameliyat yöntemi ile alınması olarak bilinen sezaryen hem anne hem de bebek için birçok fayda içerdiği gibi kimi durumlarda dezavantajlar da oluşturabilir. Doğumun risksiz bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan sezaryen doğum, doğum sırasında meydana gelebilecek tehlikeleri neredeyse tamamen ortadan kaldıran bir yöntemdir. Ancak normal doğumun tam tersine özellikle doğum sonrasında anneye bazı rahatsızlıklar yaşatarak bazı riskler taşıyabilir. 

Sezaryen Doğumun Avantajları 

Normal doğumun mümkün olmadığı hallerde ya da anne adayının isteğine bağlı olarak, bebeği bazı risklerden korumak amacı ile sezaryen doğum tercih edilebilir. Sezaryen karından yapılan bir ameliyat türü olduğu için bebek karın boşluğundan rahmin açılması ile doğurtulur. Sezaryen doğumun en önemli faydalarından biri doğum sırasında meydana gelebilecek tüm risklerin minimuma indirilmesidir. Ayrıca bebek oksijensiz kalmadan kısa süre içerisinde rahimden alınır. Doğum esnasında anneye narkoz verildiği için normal doğumda yaşanan ağrı, acı ve krampların hiçbiri sezaryen doğumda yaşanmaz. Bu açılardan daha rahat ve daha avantajlı bir doğum yöntemidir. 

Sezaryen Doğumun Dezavantajları 

Sezaryen doğum avantajlı olduğu gibi bazı dezavantajları da bulunan bir ameliyattır. Karından yapılan bir ameliyat olduğu için genel ya da spinal anestezi gerektirir. Kimi durumlarda bu anestezi az ya da çok kanama gibi komplikasyonlara sebep olabilir. Ayrıca yine nadir de olsa enfeksiyon, kanama ve pelvik organ yaralanmaları da sezaryen doğum sırasında meydana gelebilir.

Sezaryen doğumun dezavantajlarından bir diğeri ise doğum sonrası iyileşme sürecinin daha uzun olmasıdır. Annenin günlük rutinine geri dönmesi normal doğuma göre daha uzun sürer. Bu da bazı durumlarda anne ve bebek etkileşiminin daha geç başlamasına sebep olabilir, meme emme başarısını azaltabilir. 

Sezaryenden sonra annenin bacak damarlarında pıhtı oluşabileceği gibi akciğerlerde pıhtı atma riski meydana gelebilir. Bu durum normal doğumda da görülen bir durumdur ancak risk sezaryen doğumda daha yüksektir. Her ne kadar normal doğum esnasında annenin acı ve sancıları çok fazla olsa da doğumun bitmesi ile bunlar sona erer. Ancak sezaryen sonrası yaşanan ağrılar normal doğuma göre çok daha fazla ve uzun sürelidir.