kundaklamanın faydaları

Anne&Bebek

Bebek Kundak Yapılmalı mıdır?

bebek kundaklamak

Geçmişte annelerimizden, anneannelerimizden gördüğümüz çok eski bir gelenek olarak sürdürülen kundaklama, bebeğin doğduktan sonra gövde ve kemiklerini düz tutabilmesi için bir bezle sarılıp sarmalanmasına denir. Kimi durumlarda bebeğin üşümemesi ve çok fazla hareket edip debelenmemesi için de kundaklama yapılır. 

Kimi kaynaklar kundaklamanın kalça çıkığına eğilim yaratması nedeni ile bebek için zararlı olduğunu ileri sürse de kimileri ise kundaklamanın bebeğin uyku alışkanlıkları için sağlıklı olduğunu ve doğumdan itibaren bebeklerin kundaklanması gerektiğini söylüyor. Bebek kundaklama ile ilgili öne sürülen bu düşünceler haliyle annelerin kafalarını karıştırmış durumda. Peki yenidoğan bebekler kundaklanmalı mı? Kundaklama nasıl yapılmalı? 

Kundaklama Yaparken Dikkat edilmesi Gerekenler Nelerdir? 

Tüm gövdeyi saran sıkı kundaklar kalça çıkığı riskini artırabilir. Ayrıca sıkı kundak bebeğin vücut ısısını gerektiğinden fazla artırabileceği gibi solunumunu kısıtlayarak üst solunum yolları enfeksiyonuna yol açabilir. Tüm bunları önleyebilmek için kundağı gevşek bir şekilde ayarlamalı, bebeğin vücut sıcaklığını sık sık kontrol etmelisiniz.

Kundak olarak kullanacağınız bez ya da battaniyenin terletmeyen, vücudu germeyen doğal malzemelerden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bu aşamada hazır kundak da kullanabilirsiniz. 

Bebek Nasıl Kundaklanır?

Battaniye ya da kundak bezinin üst ucunu üçgen şeklinde olacak şekilde içe doğru katlayın. Bebeğin boynunu battaniyenin ucuna getirin. Bebeğin başı açıkta kalacak şekilde battaniyenin üzerine yerleştirin. Bebeğin bir kolunu gövdesine yapıştırın ve battaniye ile üstünden sarın. Sardığınız ucu bebeğin sırt altına sıkıştırın. Ardından altta kalan ucu bebeğin bacak arasından geçirip kıvrıntının altına sıkıştırın. Son olarak bebeğin diğer kolunu açıkta kalan uç ile sarın ve gövdeden çaprazlayarak sırt altına sıkıştırın. 

Kundaklamanın Faydaları 

  • Kundaklama bebeğin daha rahat uyumasını, uyku esnasında kendi kendisini rahatsız ederek uyanmasını engeller. 
  • Bebeğin güven duygusunu artırır, anne karnı hissi yaratır. 
  • Ani bebek ölümlerini azaltır.
  • Kundaklamanın bebek üzerinde sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. 
  • Bebeğin sinir sistemini geliştirir. 
  • Kundaklama bebeklerin uyku süresini uzatır, daha rahat ve sakin uyumalarına yardımcı olur. Bu durum annenin de bebeğin uyku saatlerinde daha iyi dinlenmesine, bu da yorgunluk ve stresini atarak süt üretimini artırmasına destek olur.