Hamilelikte Zararlı Yiyecekler

Ne Yemeli

Hamilelikte Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

hamilelikte-yenmemesi-gereken-yiyecekler

Oldukça hassas bir süreç olan gebelik döneminde, anne adaylarının özellikle beslenme konusuna çok büyük önem vermesi gerekiyor. Bu dönemde anne adaylarının beslenme alışkanlığı tamamen değişir ve bebek odaklı bir beslenme şekli meydana gelir. Hamilelikte zararlı yiyecekler nelerdir? başlığı altında paylaşacağımız bazı besinler, bu süreçte tamamen uzak durulması gereken yiyecekler olacaktır.

Az Pişmiş Et ve Yumurta

Çiğ ya da az pişmiş şekilde tüketilebilen yumurta ve et, hamilelik döneminde kadınların uzak durması gereken başlıca besinler arasında yer alıyor. Yumurta, anne adaylarında salmonella adını verdiğimiz bir bakterinin üremesi ve enfeksiyon meydana gelmesine neden olur. Bunun sonucunda da ishal rahatsızlığı oluşur. Az pişmiş ya da çiğ ette ise yoğun şekilde toksoplazma riski mevcuttur. Ayrıca anne adaylarının salam ve sosis gibi et ürünlerinden de hamilelik sürecinde uzak durması son derece önemlidir.

Kızartma ve Diğer Yağlı Yiyecekler

Cips ve patates kızartması başta olmak üzere tüketilen bütün yağlı ürünler, hamilelik sürecinde yenmemelidir. Yağlı yiyeceklerdeki akrilamid maddesi, aminoasit ve karbonhidratlarla tepkimeye girerek kimyasal reaksiyon oluşturur. Söz konusu durum anne adaylarında sinir sistemine zararlar vermektedir. Bu sebeple hamilelik sürecinde her türlü kızartma ve yağlı besinlerden uzak durmak gerekiyor. Doktorlar bu konuda, tüketeceğiniz ana yemeklerdeki yağ oranının da minimum seviyede kalması gerektiğini tavsiye etmektedir. Ayrıca yağ türü olarak da zeytinyağı ya da mısır yağı tavsiye edilmektedir.

Kabuklu Deniz Ürünleri ve Sakatatlar

Midye ve istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri, normal koşullarda insan vücuduna belirgin bir zarar vermeyen ürünlerdir. Ancak hamilelik döneminde bu ürünleri tüketmek, yine salmonella bakterisinin üremesine neden olacaktır. Bu nedenle belirli enfeksiyonların oluşmasını engellemek adına kabuklu deniz ürünlerini tüketmemek gerekiyor. Bakteriye en açık besin grubundan birisi de kokoreç ve beyin gibi sakatat ürünleridir. Bahsettiğimiz bu ürünlerin hamilelik süreci boyunca tüketilmemesi gerekiyor. Zira bu ürünlerin içeriğinde barınan bakteriler, hamile kadınlarda hızlı bir şekilde ürer ve çeşitli enfeksiyonlar meydana getirir.