Hamilelikte Migren Tedavisi

Adım Adım Hamilelik

Hamilelikte Migren Sebepleri ve Tedavisi

hamileyken-migren-sebepleri

Hamilelik dönemi dünyanın en özel anları olduğu kadar birçok rahatsızlığın da arttığı süreçtir. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında baş ağrısı şikâyeti fazlalaşır. Anne adayının vücudu hamilelik serüvenine kendini hazırlamaya başlarken migren ataklarının en fazla olduğu bu dönemdir. Sizler de hamilelik zamanınızda migreninizin daha çok arttığını hissetmiş olabilirsiniz. Hamilelikte migren ağrısı çok doğaldır. İlk aylarda artan sonraki aylarda azalan migrene bağlı baş ağrısı uzman hekimlerin çeşitli önerileriyle giderilmeye çalışılır. Hamilelikte migren sebepleri ve tedavisi için makalemizi detaylı şekilde incelemenizi tavsiye ederiz.

Gebelikte Migren Atakları

Gebelik döneminde fiziki olarak vücut bazı reaksiyonları göstermeye başlar. Mide bulantısı, baş dönmesi ve uyku hali gibi rahatsızlıklar çok yaygındır. Anne adayının daha önceden bilinen migren rahatsızlığı da bu dönemde artmaya başlar. İlk aylarda migren ağrısı diğer zamanlara göre daha çoktur. Migren ağrıları hamileliğin son aylarında %60-%70 azaldığı uzmanlar tarafından paylaşılmıştır. Bu oran bazı durumlarda tam tersi olarak seyredebilir. Sizlerde neredeyse buca escort her gün migren ağrısı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Hamilelikten önce kullanılan ağır ağrı kesicileri kullanamayacağından dolayı Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanından bu konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Hamilelikte Migren Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelik dönemi bir kadın için adeta paha biçilemez. Çünkü sağlıkla giden dokuz ayın sonunda dünyaya gelen meleğin büyümesini görmek ve onunla ilgilenmek siz değerli annelerin en büyük isteğidir. Hamilelikte yaşanan migren baş ağrıları için ilk aşama parasetamol içerikli ağrı kesiciler kullanmaktır. Bu konuda duyarlı olup, hekiminize danışmadan ilaç içmemeniz gerekir.

Migrende Tedavi Aşamaları

Migren hastalığı ışığa, gürültüye ve kabalık ortamlara daha çok duyarlı olduğu için migren ataklarınızın arttığı anlarda daha sakin ve karanlık bir ortama geçerek kendinizi dinlendirebilirsiniz. Bu davranış ağrınızı %45 azaltacaktır. Parasetemol içerikli ilaçlar bazı migren ağrılarına etkili olmaz. Bu durumda ise migren ağrısı için hazırlanmış ergotamin içerikli ilaçlar bu ağrıların önemli ölçüde azalmasına neden olmaktadır. Gebelikte migren ağrınızı geçirmek sandığınız kadar kolay olmayabilir. Bunun için sürekli tedavi görmeniz gerektiğinden, hekiminize danışarak propranolol veya nifedipin gibi ilaçları da kullanabilirsiniz.