Hamilelikte Kaşıntı Tedavisi

Adım Adım Hamilelik

Hamilelikte Kaşıntı Sebepleri ve Tedavisi

hamilelikte-kasinti-sebepleri

Bu yazımızda sizlere hamilelikte kaşıntı sebepleri ve tedavisi hakkında bilgi vereceğiz. Gebelik boyunca vücut çok fazla değişikliğe uğrar ve açıkçası bir takım sıkıntılar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlardan birisi de kaşıntı problemidir. Eğer kaşıntı gerek sizin gerek de bebeğinizin sağlık koşullarını etkileyecek derece de dayanılmayacak belirtilere sahipse, doktorunuza danışmanız oldukça önemlidir.

Hamilelikte Kaşıntı Neden Olur?

Gebelikte ciltte kaşıntı özellikle karın ve göğüs bölgelerinde sıkça görülür. Nedenleri şunlardır: Hem göğüs hem de göbek boyutunda değişim olması ya da cildin nemden mahrum kalması kaşıntıya sebep olabilir. Gebe kadınların vücutlarında artan östrojen hormonunun bir yan etkisi olarak avuç içi, ayak tabanı ve diğer bazı yerlerde kaşıntı meydana gelebilir. Egzama gibi 1 cilt rahatsızlığı olan kadınlar da, hamilelikte dayanılmaz bir kaşıntı problemi ile karşı karşıya kalırlarsa hemen doktorla görüşmelerini tavsiye ediyoruz.

Doktora Gitmeli Miyim?

Gebelikte ciltte kaşıntı olmasının arkasında olan nedenleri tam olarak anlayabilmek zordur. Eğer kaşıntının yanında koyu renkte idrar, iştahsızlık, bağırsak hareketlerinde düzensizlik ve yorgunluk gibi belirtiler de varsa, bunlar sağlık sorunlarını işaret edebilir. Bu durumda tıbbi yardım almanız oldukça önemlidir.

Kaşıntı İçin Tedavi Yöntemleri

Kaşıntı olan yeri kaşırken cildinizi tahriş etmemeye ve çizmemeye dikkat edin. Tırnaklarınızda bulunan enfeksiyon cildinize de bulaşabilir. Kaşınan bölgeyi yatıştırabilmek için pamuk yardımıyla kaşıyabilir veya doktorunuzdan öneri isteyebilirsiniz. E vitamini yağı kullanabilirsiniz. Şifa verici özellikte olduğu bilinmekte. Özellikle de cilt için çok fazla faydası bulunmaktadır. Kaşıntı olan bölgeye sürmeniz durumunda cildinizin kuruluğunu giderir ve kaşıntıyı azaltır. Ve yine kaşıntılarınız için nemlendirici kullanın. Ciltte olan kuruluk da kaşıntı yapabilir. Bu bölgelere nemlendirici krem sürerek nem dengesi sağlayabilirsiniz. Fakat koruyucu içermeyen bir nemlendirici kullanmalısınız. Bol giysiler giymelisiniz. Cildinizin rahatça nefes almasını sağlayan pamuklu hamile kıyafetleri almaya özen göstermelisiniz. Parfümlü ürünlerden kaçınmalısınız. İçeriğinde parfüm olan kozmetik ürünler cildinizi tahriş eder ve kaşıntıya sebep olabilir. Hamilelikte kimyasal bazlı güzellik ürünlerinin kullanılması pek fazla tavsiye edilmemektedir. Şiddetli kaşıntı ve beraberinde deri döküntüsü ya da deri enfeksiyonu meydana gelirse, dermatolog muayenesinden geçmenizi tavsiye ederiz.