Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu

Adım Adım Hamilelik

Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu hamilelik döneminde vücudun fazladan su tutması sonucu görülebilen bir rahatsızlık türüdür. El ve ayaklarda uyuşma ve şişlik, bileklerde ağrı ve güç kaybı gibi rahatsızlıklara sebep olan karpal tünel sendromu (KTS), karpal tünel adı verilen kanaldan geçen sinir ve kas bağlarının sıkışması ile meydana gelir. 

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

  • Başparmakta gelişen uyuşukluk hissi
  • Bilekten kola doğru uzanan ani ve keskin ağrı
  • El kaslarında zayıflama
  • Elin ilk üç parmağında görülen karıncalanma
  • Çok şiddetli bilek ağrıları
  • Koldan omuz bölgesine kadar uzanan ağrı ve karıncalanma
  • Eşyaları sık sık elden düşürme
  • Baş parmakta güç kaybı

Karpal Tünel Sendromu Tanısı ve Tedavisi

Özellikle kitap okurken, araba kullanırken ya da telefonla konuşurken ortaya çıkan bu sendrom çoğunlukla günlük aktiviteleri engelleyecek boyutta olur ve yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Karpal tünel sendromuna kesin bir tanı koyabilmek için anne adayına fizik muayene ve sinir iletim testleri yapılması gerekir. Tanı için Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Uzmanına ya da bir Fizik tedavi uzmanına görünmek yeterlidir. Kesin tanı konduktan sonra farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. El, bilek ve parmakların doğal hareketini önlemek ve ağrıyı kontrol altına almak amacı ile bandaj şeklinde bir bileklik takılabilir. İstirahat bileklikleri adı verilen bu tedavi yöntemi el ve bileğin ağrısının azalmasında son derece etkilidir. 

Bandajın yeterli olmadığı durumlarda hastaya küçük dozda kortizon ya da lokal anestezik enjeksiyon uygulanabilir. Eğer ağrı geçmiyorsa cerrahi yönteme başvurulabileceği gibi hastaya steroid olmayan antienflamatuar ve ağrı kesiciler de uygulanabilir. Ancak hamilelik döneminde bu tip ilaçlar anne üzerinde olumsuz etki yaratabileceği için doktor kontrolünde uygulanması şarttır. 

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromunu Engellemek için Öneriler

Hamilelik döneminde oluşabilecek karpal tünel sendromunu önlemek için tuz tüketimini kısıtlayarak vücuttaki su tutumunu önleyebilirsiniz. El ve bilek egzersizleri yapmak bu bölgelerdeki kas gelişimini artırarak ağrı oluşumunu önleyeceği için düzenli olarak oturduğunuz yerden egzersiz yapabilirsiniz. Ayrıca uzun süre tekrarlayıcı hareketler yapmamak, sık sık el bileğini dinlendirmek de hamilelikte karpal tünel sendromuna yakalanmanızı önleyen öneriler arasındadır.