hamilelik ve uyku

Adım Adım Hamilelik

Hamilelik Döneminde Uyku

hamilelik ve uyku

Düzenli ve kaliteli olduğunda vücudu tamir eden, zihinsel ve fiziksel sağlığı olumlu anlamda etkileyen uyku, hamilelik döneminde de dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Özellikle hamileliğin ilk haftaları yaşanan anne olma heyecanı uykusuzluğa yol açsa da ilerleyen dönemlerde uyumak, anne için şiddetli bir isteğe dönüşebilir. Bunun sebebi vücudun dinginleşmesini sağlayan progesteron hormonu hamileliğin ilk aylarında yükselmesidir. Bu yükseliş gün içinde ani uyku bastırmaları ile sık sık uyumaya, hamilelikte uyku düzeninde bozukluklar yaşamaya yol açar. 

Bu süreç hamileliğin yaklaşık ilk altı ayını etkiler. Sonrasında ise bebeğin gün geçtikçe büyümesi ve bununla beraber gelişen doğru uyku pozisyonunu bulamama yeni bir uyku problemine yol açar. Bebekle beraber vücut kütlesinin de büyümesi uyku esnasında pozisyon değiştirmede ve doğru pozisyonu bulmada sıkıntı yaratır. Bunlar dışında gebeliğe bağlı yaşanan sık sık idrara çıkma isteği, nefes darlığı, mide yanması ve kramplar da uykunun bölünmesine ve kalitesiz uykuya sebep olur. 

Hamilelik Döneminde Verimli Bir Uyku için Öneriler

Öncelikle anne adayının sağlıklı bir uyku için doğru yatış pozisyonunu bulması gerekir. Hamilelikte uyku için en ideal pozisyon sol tarafa dönerek uyumaktır. Bu pozisyon toplardamar üzerindeki baskıyı azaltır, bebeğin kan dolaşımını kuvvetlendirir, kalbe binen yükün azalmasını sağlar. Ayrıca sola dönerek uyumak rahmin karaciğere uyguladığı baskıyı azaltır. 

Hamilelikte uyku düzeni için anne adayının yatış pozisyonu dışında bazı noktalara daha dikkat etmesi gerekebilir. Örneğin kahve, çay, kola gibi kafeinli içecekler uykuda sorun yaratabileceği için bu tip içecekleri beslenme programından uzak tutmak gereklidir. Yatmadan birkaç saat önce sıvı alımını azaltmak, sıvı alımını daha çok gün içinde yapmak uyku bölünmelerinin önüne geçebilir. Her gün belirli saatlerde yatmak, yatmadan önce ılık bir duş almak ya da bir bardak sıcak süt içmek de uykunun gelmesini kolaylaştıracaktır. 

Yatış saatinden önce basit esneme hareketleri ve kısa bir meditasyon yapmak hem vücudu hem zihni rahatlatacağı için uyku kalitesini artırabilir. Yatılan odanın uygun sıcaklıkta ve karanlık olması, bedeni sıkmayan rahat kıyafetler ile yatağa girmek de kaliteli bir uyku için oldukça önemlidir.