hamilelik ve alkol

Ne Yemeli

Hamilelikte Alkol Kullanımı

hamilelikte alkol kullanımı

Hamilelikte hem kendi sağlığınızı hem de bebeğin sağlığını koruyabilmeniz için yaşam biçiminizde bazı değişiklikler yapmanız gerekir. Alkol tüketimi bu değişikliklerden biridir.  Uzmanlar hamileliğe karar verildiği andan itibaren alkol tüketiminden uzak durulmasını önerir. Aksi durumlarda gebelikte alkol tüketimi bebeğin gelişimi ve sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratabileceği gibi hamileliği de riske atabilir.

Alkolün Bebek Üzerindeki Etkileri

Alkol hızlı bir şekilde kana karışan içecekler arasındadır. Hamilelikte ise hızla kana karışarak plasentayı geçer ve aynı hızda bebeğin kan dolaşımına karışır. Teratojen bir madde olan alkol bebek üzerinde toksik etki yaratabileceği gibi bebeğin gelişimi üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Özellikle hamileliğin erken dönemlerinde alkol almak düşüklere, erken doğuma, bebekte gelişim kusurlarına, sinir sistemi hasarlarına sebep olabilir. 

Hamileliği boyunca her gün düzenli olarak bir iki kadeh alkol alan annelerin bebeklerinde öğrenme bozukluğu, dikkat eksikliği, konuşma güçlüğü ya da hiperaktivite gözlenebilir. Hamilelikte alkol tüketimi ayrıca bebeğin kemik ve kıkırdak hücrelerinin erken ölmesine sebep olabileceği gibi bebekte yüz anomalilerine de yol açabilir. 

Fetal Alkol Sendromu (FAS)

Bebeğin hamilelik boyunca yoğun bir şekilde alkole maruz kalması sonucu görülen belirtiler topluluğuna fetal alkol sendromu denir. Sendromun en belirgin belirtileri yüz defekti ve gelişim geriliğidir. Ayrıca bebekte zeka geriliği ve davranış bozuklukları da gözlenebilir. Fetal alkol sendromu olan bebekler ileri yaşlarında yaşıtlarına göre daha ufak yapılı olabildikleri gibi IQ seviyeleri de daha düşüktür.

Hamilelikte Alkol Tüketilebilir mi?

Tüm uzmanlar tarafından önerilen şey hamilelik boyunca hiçbir şekilde alkol almamak yönündedir. Kimi zaman sosyal çevreniz gerektirdiği için, doğum günü, evlilik yıl dönümü gibi özel günlerde alkol tüketme isteği duyabilirsiniz. Bu gibi özel zamanlarda sadece bir kadeh şarap , bir küçük bira ya da birkaç yudum şampanya içmek hoş görülebilir ancak bu miktarın üzerinde alkol tüketimi bebek için her zaman risklidir. 

Hiçbir şekilde risk almamak, bebeğinizin vücut ve ruh sağlığını koruyarak sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesini sağlamak için en mantıklı yöntem hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren alkol tüketimini durdurmak ve emzirme dönemi bitene kadar alkol tüketmemek olmalıdır.