gebelik belirtileri

Adım Adım Hamilelik

Hamileliğin Belirtileri Nelerdir?

hamilelik belirtileri

Hamilelik kadınlar için oldukça özel bir dönem. Hamileliğin başladığı andan itibaren anne adayının hem vücudunda hem de ruhsal durumunda bazı değişiklikler gözlenir. Hormonal değişiklikler, rahmin büyümeye başlaması, beslenme biçiminde yaşanan değişiklikler gibi birçok faktör yaşamınıza ve vücudunuza yön verir. Hamile olduğunuzu adet zamanınızın geçmesinin üzerinden vücudunuzda meydana gelen değişimlerden anlayabilirsiniz. Hamilelik belirtileri adı verilen bu değişimlerden bazılarını sizler için derledik. 

Hamilelik Belirtileri

1 . Adet Gecikmesi 

Hamileliğin ilk ve en önemli belirtilerinden biri adet gecikmesidir. Adet gecikmesi özellikle düzenli adet olan kadınlar için en baskın belirtilerden biridir ancak yine de her adet gecikmesi hamilelik ile bağdaştırılmamalıdır. Adetinizin geciktiğini fark ettiğinizde vakit kaybetmeden bir gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. 

2 . Göğüs Uçlarında Hassasiyet 

Hormon seviyelerinde yaşanan değişimler göğüslerinizde ve göğüs uçlarınızda hafif bir acı ve şişkinliğe sebep olur. Ayrıca göğüslerde dolgunluk, hassasiyet ve sızlama gözlenir. Bu durum östrojen, prolaktin ve progesteron hormonlarının salgılanmasından kaynaklanır. Belirti döllenmeden birkaç gün sonra başlayacağı gibi gebeliğin ilerleyen zamanlarında da meydana gelebilir. 

3 . Hafif Kanama

Hafif bir lekelenme ve akıntı şeklinde meydana gelen bu belirti adet kanamasından farklıdır. Embriyonun rahme yerleşmesinden kaynaklanan bu hafif kanama döllenmeden 5-10 gün sonra meydana gelir. Adet kanamanızdan farklı bir zamanda ve şekilde meydana gelen bu tip bir kanamada hamilelik başlangıcından şüphelenebilirsiniz. 

4 . Koku Hassasiyeti ve Bulantı

Birbirlerini tetikleyen bu iki belirti hamileliğin en yaygın belirtileri arasındadır. Önceden rahatsız olunmayan sigara, parfüm, yemek kokuları gibi kokular bir anda rahatsız edici gelmeye ve akabinde mide bulandırmaya başlar. Bu rahatsızlık öğürme refleksini harekete geçirir bulantılara sebep olur. Özellikle sabahları yaşanan bu bulantılar hamileliğin ilk üç ayı boyunca sürebilir. 

Hamileliğin belirtileri arasında ayrıca;

  • Sık idrara çıkmak
  • Halsizlik
  • Karında büyüme
  • Kasık ağrıları
  • Baş ağrısı
  • Kabızlık
  • Mide ve sindirim problemleri bulunur. 

Vücutta ilk haftadan itibaren başlayabilen gebelik belirtilerinden bir ya da birkaçını fark ettiğinizde evde kendiniz hamilelik testi (idrar testi) yapabileceğiniz gibi en yakın hastaneye giderek kan testi ile hamileliğin oluşup oluşmadığı öğrenebilirsiniz.