Feat

Anne&Bebek

Yeni Doğan Bakımının Püf Noktaları

Yeni Doğan Bakımı

Doğum gerçekleştikten sonra annelerin en temel konularından biri bebek bakımının nasıl yapılacağı. Özellikle ilk bebeğini doğuran anneler, bebeğine nasıl bakması, ne gibi bakımlar uygulaması gerektiği konusunda kaygı ve endişe duyabilir. Bu yazımızda yeni doğan bakımı ile ilgili püf noktalarını, yeni doğan bakımında dikkat edilmesi gereken noktaları bulabilirsiniz. 

 Yeni Doğan Bakımı Nasıl Olmalı?

 • Yeni doğan bebeklerin cildinde mumsu bir tabaka vardır. Bu tabaka yıkandıkça çıkan bir tabakadır. O yüzden bebeğin üzerindeki tabakayı çıkarmaya çalışmamalı, zamanla kendiliğinden çıkmasını beklemelisiniz. 

 • Oda ısısı bebeğin anne karnındaki sıcaklığı hissedebilmesi için önemlidir. Bebeğin dış dünyaya uyum sağlamaya çalıştığı bu dönemde kendini rahat hissedebilmesi ve sağlığını koruyabilmesi için oda sıcaklığını 22 – 24 derece arasında ayarlamanız yeterlidir.
 • Bebekler doğumdan sonra sık sık hıçkırırlar ve hapşırırlar. Bu oldukça doğal bir süreçtir, endişe duymadan hıçkırığın kendiliğinden geçmesini bekleyebilirsiniz. 
 • Yeni doğan bebeklerin meme bölgeleri genelde şiş olur. Bu zamanla geçecek bir şişliktir. Masaj yapmaya ya da farklı yöntemler ile şişliği indirmeye çalışmamalısınız. 
 • Doğumdan sonra bebeğinizin vücudunun boğum boğum olduğunu fark edeceksiniz. Bir süre sonra düzelecek olan bu boğumların arasında sık sık kir birikebilir. Düzenli olarak her gün bu kirleri temizlemek bebeğinizin enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırır. 
 • Bebeğinizin altını cilt sağlığı için sık sık değiştirmelisiniz. Uzun süre bebek bezi ile temas halinde kalan bebeklerde mantar ya da pişik gibi rahatsızlıklar söz konusu olabilir. 
 • Bebeğin üşümesinden korkup kat kat giydirmek yeni doğan bakımında yapılan hatalardan biridir. Bu hata bebeğin ısınmasından çok terleyip hasta olmasına yol açar. Uygun oda sıcaklığını sağladıktan sonra bebeği sadece korunacağı kadar giydirmeniz yeterlidir. Bebeğinizin üşüyüp üşümediğini burun ve ense bölgesinden anlayabilirsiniz. Eğer bu bölgeler soğuksa bebeğiniz üşüyor demektir.
 • Yeni doğan bebeklerin çamaşırlarını egzama ve pişik gibi rahatsızlıkların önüne geçebilmek için bebeklere özel sabunları ya da özel bebek deterjanları ile yıkamalısınız. 
 • Bebeklerin göbek kordonu genellikle 7 -10 gün arasında düşer. Bu süre içerisinde bebeğin göbek kordonu bölgesini kuru ve temiz tutmalı, herhangi bir eczaneden satın alabileceğiniz göbek bağı bakım seti ile düzenli olarak bakım yapmalısınız.
Anne&Bebek

Babalık Depresyonu İle Başa Çıkma Yöntemleri

babalık depresyonu

Doğum sonrası depresyonu yeni doğum yapmış annelerde sıkça görülen bir durumdur. Hamilelikten kaynaklı hormonlarda yaşanan dalgalanmalar ve yeni bir hayat annede lohusa döneminde depresyona sebep olabilir. Daha çok annelerde görüldüğü düşünülen doğum sonrası depresyonu kimi zaman babalarda da meydana gelebilir. Babalık depresyonu adı verilen bu durum genellikle doğum sonrası 3-6. aylarda yaşanır. 

Babalık Depresyonu Sebepleri

Babalık depresyonuna genellikle stres ve uyku sebep olur. Eş ile yaşanan anlaşmazlıklar, bebek ile birlikte gelen sorumluluk hissi, bebeğin getirdiği maddi yükler de babalık depresyonuna yol açabilir. Babalık depresyonu daha çok uyku problemi ya da hormonal bir rahatsızlığı bulunan kişilerde ortaya çıkar. Ayrıca geçmişinde depresyon öyküsü olan, kendi anne babası ile ilişkisinde problem olan, eşi ile arasında sorunları olan, çevresinden sosyal destek almayan, ekonomik problemleri bulunan kişiler de risk alanı içerisindedir. 

Babalık Depresyonu Belirtileri

 • Uyku problemleri
 • Sürekli endişeli ve kaygılı ruh hali
 • İştahta azalma
 • Cinsel isteksizlik
 • İş performansının azalması
 • Vücudun farklı bölgelerinde sebepsiz ağrıların yaşanması
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi
 • Sosyal aktivitelerde azalma

Babalık Depresyonu ile Başa Çıkmanın Yolları

Babalık içgüdü ile gelen bir şey değildir. Sonradan öğrenilir. Bunu baştan kabul ederek istekli ve sabırlı olmak babalığa hazırlık aşamasında uygulanması gereken ilk şeydir. Eşlerin birbirleri ile sık sık konuşarak birbirlerini anlamaya çalışması iletişimden kaynaklı rahatsızlıkların önüne geçer. Doğum öncesi babayı da işin içine dahil edecek destek ve eğitim programları almak babayı da hamilelik ve doğum sürecine hazırlar. Bu tip aktiviteler babanın da bu sürecin bir parçası olduğunu hissettirir. Tüm bunların dışında doğum sonrası babanın tıpkı anne gibi ücretli ya da ücretsiz izin alması ve bu dönemi bebeği ile geçirmesi bebek baba bağının artmasına ve ilişkilerin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olabilir. 

Tüm önlemlere rağmen babalık depresyonu eğer ortadan kalkmıyorsa tıbbi yardım almak gerekebilir. Ciddiye alınmayan depresyon vakaları evliliğe zarar verebildiği gibi sonu boşanma gibi kötü sonuçlara kadar ulaşabilir. Bu yüzden bir uzmana danışarak tedavi görmek sürecin çok daha rahat atlatılmasında yardımcı olacaktır.

Anne&Bebek

Her Yaş Çocuk Grubuna Yönelik Aktivite Önerileri

cocuk-grubuna-yonelik-aktivite-onerileri

Çocuğunuzla birlikte vakit geçirmeniz çocuğunuzun gelişimi için oldukça önemli. Ebeveynlerin evde çocukları ile kaliteli vakit geçirmeleri gereklidir. Ebeveynler birden fazla çocuğa sahiplerse tüm çocuklarının katılabileceği aktivite bulma konusunda zorlanmaktadırlar. Bu durumda her yaş çocuk grubuna yönelik aktivite önerileri edinmeye ihtiyaç duymaktadırlar. Her yaş grubu çocuk için evde yapılacak farklı aktiviteler mevcuttur. Aynı zamanda bu aktiviteleri tek bir çocukla yapabileceğiniz gibi birden fazla çocuğunuz varsa hep beraber de yapabilirsiniz. Ayrıca bahsedeceğimiz aktiviteler her evde yapılabilecek ve ekstra maliyet gerektirmeyen aktivitelerdir. Ebeveynlerin çocukları ile kaliteli vakit geçirmelerine olanak sağlayacak aktivite önerilerimizi şu şekilde sıralayabiliriz.

Her Yaş Çocuk Grubuna Yönelik Mutfak Aktiviteleri

Çocuklar mutfakta zaman geçirmekten hoşlanmaktadır. Mutfakta geçirilecek zaman onlar için hem öğretici hem de eğlenceli olacaktır. Çocuğunuzla kek, puding, pasta ya da kurabiye yapabilirsiniz. Onların kek çırpmasına, meyve salatası yapmasına, puding karıştırmasına, kurabiyeye şekil vermesine veya pasta süslemesine izin verebilirsiniz. Yapacağınız bu aktiviteler onların motor gelişimleri için oldukça faydalı olacaktır. Çocuklarınızın bu aktiviteler sayesinde çok eğlendiklerini göreceksiniz. Ayrıca bu aktiviteler her yaştaki çocukların ilgisini çekecek aktivitelerdir.

Her Yaş Çocuk İçin Resim Yapma Aktiviteleri

Her yaştaki çocuğa uygun bir diğer aktivite resim yapmaktır. Çocuğunuzla resim yapabilirsiniz. Renkli boya kalemleri, sulu boyalar onların ilgisini çekecektir. Ayrıca resim aktiviteleri onların hayal güçlerini de geliştirecek aktivitelerdir. Resim aktivitesini bir koliden araba ya da ev yaparak daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Yaptığınız ev ya da arabayı çocuğunuzun boyamasını isteyebilirsiniz. Bu aktivite onlar için oldukça ilgi çekici ve eğlenceli olacaktır.

Her Yaş Çocuk İçin Kukla Yapma ve Oynatma Aktiviteleri

Kuklalar her yaştaki çocuğun ilgisini çeken oyuncaklardır. Çocuğunuzla birlikte plastik tabaklardan, renkli çoraplardan, havlulardan ya da kaşıklardan renkli kuklalar yapabilirsiniz. Birlikte kukla yapmak onlar için de ilginç ve eğlenceli olacaktır. Kuklalarınız için birlikte isim bulabilirsiniz. Daha sonra kanepe ya da koltuğun arkasına saklanarak kuklanızı konuşturabilirsiniz. Bu aktivite onların zihinsel, motor ve dil becerilerini geliştirecektir. Aynı zamanda hayal güçlerini geliştirmeleri için de oldukça faydalı olacaktır.

Anne&Bebek

Kardeş Geleceğini Söylemenin Yolları

cocugunuza-kardes-gelecegi-nasil-soylenir

Çocuğunuzla yeni bir kardeşi olacağı hakkında konuşma yapmanız gerekiyorsa bu konuda oldukça dikkatli davranmalısınız. Anlatım tarzınız ve kullanacağınız cümleler çocuğunuzun kardeşini kabullenmesi ve psikolojisinin zarar görmemesi için oldukça önemlidir. Bu konuda nasıl davranmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yapacağınız hatalı konuşmalar ya da davranışlar çocuğunuzun duygusal açıdan yara almasına sebep olabilir. Bu nedenle kardeş geleceğini söylemenin yolları konusunda mutlaka destek almalısınız.

Çocuğunuza Kardeş Geleceği Konusunda Nasıl Açıklama Yapmalısınız?

Çocuğunuzun yeni bir kardeşi olacağını ona açıklarken dikkatli davranmanız ve aşağıdaki önerilere dikkat etmeniz bu dönemi sorunsuz atlatmanız için faydalı olacaktır.

1. Çocuğunuza kardeş haberi verirken onun mutlu olduğu bir zamanı yakalayın.

2. Somut kelimeler kullanarak açıklamanızı yapın.

3. Yumuşak bir ses tonu ile anlatın.

5. Aile üyeleri bir aradayken bu açıklamayı yapmanız çocuğunuza güven duygusu verecektir.

6. Açıklama yaparken çocuğunuzun bu konuda yaşadığınız sevincinizi ve heyecanınızı görmesi onu mutlu edecektir.

7. Çocuğunuza kardeşinin onun için yeni bir arkadaş olacağını belirtin.

8. Hamileliğiniz ilk anlarında bu bilgiyi çocuğunuzla paylaşmanız çok doğru bir karar olmayabilir. Çünkü bu süreç uzun bir süreçtir ve çocuğunuz sabırsız davranabilir. Bu sebeple karnınızın belirginleşmesine yakın bir zamanda söyleyebilirsiniz.

9. Kardeşi ile ilgili soracağı soruları sabırla karşılayın ve açıklamalar yapın.

10. Kardeşinin geleceğini ona ilk olarak siz haber vermelisiniz.

Kardeş Konusunu Açıklarken Hangi Cümleleri Kullanmalısınız?

Çocuğunuza kardeşini açıklarken çok basit cümleler kurmalısınız. Örneğin ”Karnımda minicik bir bebek var ve o senin kardeşin.” ya da ”Ailemize bir bebek geliyor.” gibi basit ve samimi cümleler ile anlatmalısınız. Çocuğunuzun vereceği her türlü tepkiye karşı hazırlıklı olmalısınız. Onlara sabırla yaklaşmalısınız. Kullanacağınız cümleleri çocuğunuzun yaşına uygun seçmeye özen göstermelisiniz.

Çocuğunuza Hayatında Oluşacak Değişiklikler Nasıl Anlatılmalı?

Kardeşi olduğunda her çocuğun hayatında mutlaka değişiklikler olacaktır. Kardeşinin de kendine ait oyuncakları, giysileri ve odası olacağını mutlaka anlatın. Yaşayacağı değişikliklerin olumlu şeyler olacağı ve hayatlarının yeni gelecek kardeş ile birlikte daha güzel bir hale geleceğinizi mutlaka anlatın.

Anne&Bebek

Bebeğinizi Neden Evcil Hayvan İle Büyütmelisiniz?

bebekler-ve-evcil-hayvanlar

Küçük bebeği olan ebeveynler, çoğu zaman evcil hayvanlarla çocukların aynı evde yaşayamayacağı düşüncesine kapılıyor. Oysaki hayvanlar ve çocuklar, aynı evde büyüyebilir, hatta pek çok uzmana göre büyümelidir. Araştırmalar bizlere, hayvanlarla büyüyen çocukların gelişiminin, hayvanlarla büyümeyen çocuklara oranla daha farklı olduğunu gösteriyor. Peki, bebeğinizi neden evcil hayvan ile büyütmelisiniz?

Bebekli Evde Evcil Hayvanlar

Evde bir hayvan besleyebilmek, çocuğa kendini sorumluluk sahibi hissettirir. Belli bir yaştan sonra çocuklar hayvanların bakımlarındaki ufak tefek görevleri üstlenebilir. Ancak minik bir bebeğiniz var ve ne yapacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bu noktada, hayvanlarla bebeklerin kendilerine özgü bir iletişim kurdukları ve birbirlerinin dostu oldukları söylenebilir. Çocuklar, yetişkinlerin dışında hayvanlardan da pek çok önemli şey öğrenebilmektedir. Psikologlar, aynı evin içinde yaşayan bebeklerle hayvanların güçlü bir iletişim kurduğunu vurgulamaktadır. Çocuğun ilerleyen yaşlarında da bu güçlü iletişim, arkadaşlığa dönüşecektir.

Bebekler ve Evcil Hayvanlar

Araştırmacılar, evlerde barınan köpek ya da kedilerin bebeklerle iletişime geçtiğinin üzerinde duruyor. Mızmızlanan, ağlayan ve huzursuzluk yaşayan bebekler; hayvanlarla bir araya geldiği zaman rahatlıyor. Bebeklerin öğrenme, gelişim ve dil becerilerinde de hayvanların oldukça büyük oranda etkisi bulunuyor. Hayvanlarla büyüyen bebeklerin, çocukluk dönemimde özgüvenlerinin ve kişisel saygılarının daha güçlü olduğu da yapılan araştırmalarla ortaya konuyor. Minik bir bebeği olan anne babalar evcil bir hayvan almaya karar verirlerse; öncelikli olarak yaşam biçimlerini gözden geçirmeliler. Aynı zamanda oldukça sadık olan bu hayvanlar, siz başka bir odadayken bebeğinizin tehlikeli bir anında size haber verici davranışlarda bulunurlar.

Bebeklerin ve Hayvanların Dostluğu

Bebeklerin ve hayvanların arkadaşlığı olağanüstü bir gelişimi beraberinde getiriyor olsa da, bebeğinizin herhangi bir alerjik durumu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Evinize ve yaşam biçiminize uygun olan hayvanları seçmelisiniz. En doğru şekilde davranıp barınaktan ya da sokaktan bir evcil hayvan sahiplenecekseniz; aşılarının tam olduğuna dikkat etmeli ve sağlık kontrollerinden geçirmelisiniz. Evcil hayvanlar yalnızca kedi ve köpekten oluşmaz. Balıkları ya da kuşları da evinizin bir üyesi yapmayı tercih edebilirsiniz. Üstelik bebekli evlerde kedi ve köpek dışındaki evcil hayvanları tercih etmek çok daha rahat bir seçim olacaktır.

Anne&Bebek

Hamilelikte Kasık Ağrısı Sebepleri Nelerdir?

hamilelikte-kasik-agrisi

Kasık ağrısı en çok karşılaşılan hamilelik belirtilerindendir. Hamilelikte kasık ağrısı sebepleri nelerdir? Sorusuna cevap olarak gebelik sebebi ile gerçekleşen hormonal değişikikler ve vücudun anotomisindeki farklılaşmadan dolayı kasık ağrısı oluşur. Hamilelik; östrojen, progesteron ve relaxin gibi hamilelik hormonlarındaki artış sebebi ile, vücutta birçok değişimin yaşandığı bir dönemdir. Bütün bu değişimler gebelikte kasık ağrısına neden olur. Birçok anne adayı, hamileliğin 6 ila 8. hafta olduğunda hafif kasık ağrıları hisseder. Bazı gebeliklerde ise 3. ay civarında civarında rahim büyümesindeki hızlanmaya bağlı olarak değişebilir. Genellikle ilk gebeliklerde kasık ağrıları daha erken aylarda başlar ve daha çok hissedilir. Doğum ile birlikte kasıklardaki ağrı da geçer. Hamilelikle beraber progesteron hormonunun salgılanması bağırsak hareketlerini azaltır. Bağırsak hareketlerinin azalması sonucunda gebe kadınlarda gaz ve kabızlık gibi mide ve bağırsak problemleri daha çok oluşur. Gaz ve kabızlığın sonucunda kasıkta ağrı oluşur. Bunun yanı sıra bebeğin rahim içinde büyümesi de kasık ağrısına neden olur. Hamilelik sırasında çok fazla aynı pozisyonda kalmak kasık ağrılarına neden olur. Bu gibi durumlarda ara ara pozisyon değiştirmek ve bol sıvı tüketmek oldukça önemlidir.

Kasık Ağrısına Neden Olabilecek Tehlikeli Durumlar Nelerdir?

Gebelik zehirlenmesi, idrar yolu enfeksiyonu, erken doğum, miyom, rahim yırtılması, yumurtalık burkulması, apandisit, böbrek taşı, düşük, (kasıklarda kasılma ve kanama olarak belirti veren bebeğin anne karnında ölmesi durumudur)dış gebelik yaşanması (fetüsün rahim dışı herhangi bir yere yerleşmesi ve orada büyümesi) plasentanın erken ayrılması ve kanama, gastrointestinal sistem enfeksiyonları

Gebelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Ağrı olan bölgeye doktorunuzun onayı ile sıcak su torbası uygulamak ya da sıcak su banyosu yapmak önemli bir ölçüde ağrıyan bölgenizde rahatlama sağlayacaktır. Hamilelik boyunca günde 8 ile 10 su bardağı su içmeye özen gösterin. Bol bol dinlenerek istirahat yapın. Uzun süre aynı pozisyonda kalmak kasık ağrısına neden olacağı için sık sık pozisyon değiştirin. Oturur iken bacaklarınızı yastık ile destekleyin ve hafifçe yüksekte durmasını sağlayın. Kesinlikle ağır şeyler kaldırmayın.

Adım Adım Hamilelik

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

dogum-yardimi

Devlet yeni doğum yapan kadınlara veya eşlerine doğum yardımı verir. Bu yardımın alınması için neler yapılması gerektiğini merak edenler doğum yardımı nasıl alınır? konusunda araştırma yapıyorlar. Yazımızın devamında konuyla ilgili tüm detayları sizlere sunacağız.

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı, devlet tarafından 15 Mayıs 2015 tarihinde veya sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilen bir nakdi yardımdır. Devlet anne veya babadan herhangi birinin Türk vatandaşı olması durumunda doğum yardımı verir. Doğum yardımına vergi kesintisi veya hiçbir kesinti uygulanmaz ve doğum yardımı haczedilemez.

Doğum Yardımında Detaylar

Annenin veya babanın sigortalı olması veya mavi kartlı olması doğum yardımı alabilmek için gereklidir. Doğum yardımında doğan bebeğin kaçıncı bebek olduğu ve doğum tarihi konusu önem taşır. Ancak 15 Mayıs 2015 tarihinden önce yapılmış doğumlara doğum yardımı ödenmez. Doğum yardımı evlat edinilen çocuklar için de ödenir. Evlat edinme tarihi 15 Mayıs 2015’den sonra yapıldı ve bu tarih öncesinde devletten doğum yardımı alınmadıysa doğum yardımı alınır. Bu tarihten sonra yapılan tüm doğumlar ve canlı bebekler için devlet doğum yardımı ödemesi yapar. Doğum sırasında bebek hayatta kalıp annenin ölümü durumunda anneye doğum yardımı ödenmez. Doğum yardımı ödemelerinde anne ve babanın her ikisinin de sağ olması gerekir. Ancak baba mavi kartlı veya sigortalıysa baba doğum yardımı için başvuru yapabilir. Doğum yardımı yalnızca bir defaya mahsus olarak ödenir. İlk çocuk için 300 Tl, ikinci çocuk için 400 Tl, üç ve daha fazla sayıda çocuk için 600 Tl doğum yardımı ödenir.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı başvuru işlemi çalışılan kurum veya iş yerine göre değişiklik gösterir. Kamu kurum ve kuruluşlarında memur ve farklı bir statüde devlete bağlı olarak çalışan anne veya babalar kurumlarına başvuru yaparlar. Anne veya babadan yalnızca birine doğum yardımı verilir. Diğer grup çalışanları ise öncelikle çocuğun kimliğini çıkartmalıdır. Kimlik çıkarma işleminden sonra bulunulan il veya ilçe nüfus müdürlüğüne başvurulur. Başvuru sırasında doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurularak nüfus müdürlüğüne teslim edilir.