emzirmek

Anne&Bebek

Bebeğinizi Emzirmenin Faydaları

emzirmenin faydaları

Emzirmek hem bebeğin ihtiyaç duyduğu besin ögelerini sağlar hem de anne ile bebeğin bağ kurabilmesi için bir araçtır. Birçok sağlık uzmanı yeni doğan bebeklerin başka herhangi bir ek gıda kullanılmadan ilk altı ay boyunca kesinlikle emzirilmesini önerir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için çok önemli olan emzirmenin faydalarını sizler için derledik.

Emzirmenin Faydaları Nelerdir?

  • Emzirmek bebeğinizle bağ kurabilmeniz için çok özel bir yoldur. Bebeğinizle emzirme esnasında kurduğunuz ten teması onun kendini daha güvende ve rahat hissetmesini sağlar.
  • Emzirmek annede oksitosin adı verilen bir hormonun salgılanmasını sağlar. Bu hormon annede sevgi duyusunu tetikler,  içgüdüsel davranışların yönlendirilmesini kolaylaştırır. Ayrıca oksitosin rahmin küçülerek hamilelikten önceki boyutuna gelmesini kolaylaştırır, süt salgısının sağlanmasına destek olur.
  • Anne sütü bebeğinizde oluşabilecek ishal, soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonları, astım gibi hastalıklara sebep olan enfeksiyonların görülme riskini azaltır. Bebeğinizi emzirerek onu diyabet, obezite ve kalp hastalıklarına karşı koruyabilirsiniz.
  • Anne sütünün faydalarından bir diğeri de bebeğinizin çene gelişimini desteklemesi, sinir sistemi, bağırsak gelişimi ve zeka gelişimini olumlu yönde etkilemesidir.
  • Doğumdan hemen sonra emzirmeye başlamak doğum kanamalarının azalmasına yardımcı olur. Emzirmek ayrıca göğüs kanseri, yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve anemi gibi hastalıkların oluşum riskini azaltır.
  • Emzirmek doğum sonrası kilolarını daha kolay verebilmenizi sağlar. Emzirerek doğum öncesi vücut yapınıza daha kolay ve hızlı bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Emzirme döneminizde sütünüzün yeterli miktarda olması için günlük yaklaşık 450-500 kalori almanız gerekir. Bu dönemde bol bol su içmeli, yulaf, havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı, incir, hurma gibi anne sütünü artıran besinler tüketmelisiniz. Sigara ve alkol ürünleri sütün besleyiciliğini azalttığı ve bebek için son derece zararlı olduğu için bu dönemde bu tip kötü alışkanlıkları bırakmalısınız.

Anne sütü her zaman taze, doğal, katkısız ve bebek için uygun sıcaklıktadır. İstediğiniz an elinizin altında ve bedavadır. Bebeğinizin ruhsal, bedensel ve zeka gelişimine yardımcı olabilmek ve hem kendi sağlığınızı hem de onun sağlığını koruyabilmek adına doğumdan sonraki ilk altı ay boyunca bebeğinizi emzirmenizi öneririz.