Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli

Ne Yemeli

Emziren Anneler Nasıl Beslenmeli?

emzirme döneminde beslenmeemzirme döneminde beslenme nasıl olmalı

Hamilelik döneminde olduğu gibi emzirme döneminde de beslenmeye önem vermek hem annenin hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir. Bu dönemde tüketilen yiyecekler anne sütünü etkileyeceği için annenin beslenmesine her zamankinden daha fazla dikkat etmesi, tercihini anne sütünü artırıcı besinlerden yana kullanması gerekir. Anne sütünün içeriğinde bulunan tüm besin ögeleri bebeğin besin ihtiyaçlarını karşılar. Bu yüzden özellikle ilk 6 ay, bebeğin büyüme ve gelişim aşamalarını sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi için beslenme programınızda bazı değişiklikler yapmanız gerekebilir. 

Emzirme Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı? 

  • Emzirme döneminde protein alımı son derece önemlidir. Her gün bir yumurta tüketerek ihtiyacınız olan proteini sağlayabilirsiniz. 
  • Omega 3 anne sütünün kalitesini artırır ve  emzirme sürecinde annenin sağlığını korumasına yardımcı olur. Haftada en az iki kez olacak şekilde mevsim balığı tüketebilirsiniz. 
  • Protein ve kalsiyum ihtiyacını karşılayabilmek için süt ve süt ürünlerini beslenme programınıza mutlaka dahil etmelisiniz. Her gün en az bir bardak süt, öğle ve akşam yemeklerinde bir porsiyon yoğurt, gün içinde bir bardak kefir içerek hem kalsiyum ihtiyacınızı karşılayabilir hem de sindirim sisteminizi destekleyebilirsiniz. 
  • Emziren annelerin her gün en az fazladan 500 ile 750 kalori arası alması gerekir.  Et, süt, tahıl ve yağ gruplarını dengeli bir şekilde tüketmek size ihtiyacınız olan kaloriyi sağlıklı bir şekilde sağlayacaktır. Vitamin ve mineral yönünden zengin sebze ve meyvelere hemen her öğününüzde yer vermeli, et, tavuk eti, köfte ve hindi eti gibi et çeşitlerini sık sık tüketmelisiniz. 
  • Sarımsak, soğan, brokoli, karnabahar gibi besinler anne sütünün tadını ve kokusunu etkileyebileceği için bebeklerde huzursuzluk ve gaz oluşumu yaratabilir. Bu tip besinleri tükettikten sonra bebeğinizi gözlemleyerek, gerekliyse bu besinleri beslenme programınızdan çıkarabilirsiniz. 
  • Emzirme döneminde alkol ve sigara tüketimi sütünüzü olumsuz etkiler ve bebeğinize zarar verebilir. Bu tip kötü alışkanlıklardan emzirme süreciniz boyunca uzak durmalısınız. 
  • Günde en az 2 , 2.5 litre su tüketmeli, suya ek olarak bol bol çorba, taze sıkılmış meyve suyu içmeli ve kafeinli içeceklerden uzak durmalısınız. 
  • Unlu, yağlı ve şekerli besinleri mümkün olduğunca azaltmalı, salam, sosis, sucuk gibi katkı maddesi içeren besinleri bu dönem içerisinde beslenme programınızdan uzaklaştırmalısınız.