ek gıdaya geçiş

Ne Yemeli

Bebeklerde Ek Gıdaya Ne Zaman Geçilir?

bebeklerde ek gıda

Bebekler doğduktan sonra ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü bebeğin ihtiyacı olan tüm besin ögelerini karşılar. 6. aydan sonra bebeklerin hem dış dünya ile tanışmaları hem de ufak ufak beslenme alışkanlığı edinmeleri için ek gıda süreci devreye girer. Bebeklerde ek gıda birçok anne babanın temel konuları arasındadır. Peki bebeklerde ek gıdaya ne zaman geçilebilir? Ek gıdaya geçiş aşamasında dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? 

Bebeklerde Ek Gıda Geçiş Dönemi

  • Ek gıdaya geçiş süreci bebeklerin sindirim sistemlerini yeni besinlere alıştırabilmesi ve sistemin bu tip besinleri kaldırabilmesi için oldukça önemli bir süreçtir. O yüzden bu süreçte mümkün olduğunca panik yapmamalı ve sabırlı olmalısınız. 
  • Ek gıdaya geçmek bir anda gerçekleşen bir durum değildir. Anne sütünüz hala varsa süt ile beraber her hafta yeni bir besine geçmeli, geçiş aşamasını ortalama 1,5 2 ay gibi bir döneme yaymalısınız. Bebek de bu süre içerisinde ağız şapırdatarak, yiyeceklere uzanarak ek gıdaya istek sinyalleri verir, bu tip sinyalleri de izleyerek bebeğinizin neyi sevip neyi sevmediğini anlayabilirsiniz. 
  • Bebeklerin 6. aydan sonrası öğürme refleksinin zayıflamaya başladığı bir dönemdir. 6. aydan itibaren bebeğinize anne sütü ile birlikte yoğurt, sulu muhallebi gibi besinler vererek geçiş sürecini başlatabilirsiniz. Muhallebi ve yoğurt gibi hafif kıvamlı besinler bebeğinizin yutma duyusunu geliştirir. 
  • Ek gıdaları bebeğinize mutlaka aç olduğunda vermelisiniz. Karnı tokken bebeğiniz ek gıdayı reddedebilir, bu da sürecin uzamasına sebep olur. Ayrıca verdiğiniz her yeni yiyeceği tek olarak vermeli, eğer bir yiyeceği sevmediyse onu yemesi için zorlamamalısınız.
  • Yoğurt ve muhallebi vermeye başlamanızdan 7-10 gün sonra sebze pürelerine geçiş yapabilirsiniz. Patates, havuç, bezelye, brokoli gibi yiyeceklerle sebze püreleri hazırlayarak bebeğinizin daha katı gıdalara geçişini kolaylaştırabilirsiniz. 
  • Yine bir 7-10 gün sonra ilave olarak meyve pürelerine ve daha sonra yumurta, peynir, bebe bisküvisi gibi besinlere geçiş yapabilirsiniz. 
  • Bebeğinize verdiğiniz besinlerin mutlaka taze ve mevsiminde olmasına, iyi yıkanmış olmasına dikkat etmeli, yiyecekleri bebeğinize biberonla değil kaşık ya da bardak yardımıyla vermeye çalışmalısınız.
  • Ek gıdaya geçiş aşamasında bebeğinizi hiçbir şekilde zorlamamalı, neyi yemek isteyip istemediğini ona bırakmalı, besinleri azar azar ve yavaş yavaş olacak şekilde çocuğunuzun önüne koymalısınız.