Doğum Sonrası Ödemi Atmanın Yolları

Anne&Bebek

Doğum Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

doğum sonrası ödem

Hamilelik sırasında sıkça yaşanan problemlerden biri ödem. Hamilelik boyunca vücutta damarlarda dolaşan kan hacmi % 50’den fazlaya ulaşır, ayrıca su tüketimi arttığı için damarlarda bulunan sıvı miktarı da beraberinde artış gösterir. Damarlarda bulunan sıvının artması ile birlikte damarlar genişler ve bir süre sonra sıvı hacmi tamamen karşılanamadığı için, fazla sıvı hücrelerde birikim yapar. İşte bu birikim ile doğum sonrası ödem meydana gelir.

Doğum Sonrası Ödem Neden Olur?

Doğum sonrası ödem genellikle gebelik döneminde yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanır. Sıcak havalar da ödem oluşumunu hızlandırabileceği gibi sezaryen ve epizyotomi gibi durumlar da ödeme sebep olabilir. Şişlik olarak da tanımlanabilecek ödem en çok ayaklarda ve ayak bileklerinde meydana gelir. Eğer anne çoğul gebelik gerçekleştirmişse ödem semptomları daha şiddetli görülür. 

Doğum Sonrası Ödemi Atmanın Yolları

1 . Ayakları Havaya Kaldırmak 

Doğum sonrası ödem nasıl geçer sorusunun en etkili yanıtlarından biri ayakları sık sık havaya kaldırmaktır. Eğer doğumunuzdan sonra ödem problemi ile karşı karşıyaysanız gün içerisinde fırsat buldukça uzanarak ayaklarınızı bir yastığın, sandalyenin ya da benzer bir nesnenin üzerine koyarak havaya kaldırmalısınız. Otururken bacak bacak üstüne atmamalı, ayaklarınızı sarkıtarak oturmamalısınız. 

2 . Bol Su İçmek

Doğum sonrası meydana gelen ödem problemini ortadan kaldırabilmek için yapabileceğiniz bir diğer şey de bol su içmek. Su içmek bilinenin aksine ödemi artırmaz azaltır. Su fazlalığı ödem oluşumuna sebep olan şey değildir. Ayrıca su içmek emziren annelerin sütünü de artıracağı için ekstra faydalıdır. 

3 . Yürüyüş Yapmak 

Gün içinde düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmak ödem şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olur. Yürüyüş sayesinde bacak toplardamarlarınız daha sağlıklı ve etkili bir şekilde görevini yerine getirir. Doku aralığında biriken sıvılar yürüyüş ve egzersiz ile birlikte daha kolay dağılır. 

4 . Tuz Tüketimi 

Tuz normal şartlarda ödem oluşumunu artıran bir besindir. Vücuttaki suyu tutar, özellikle bacak ve bileklerde şişliklere sebep olur. Tuzu azaltarak ödem oluşumunda da büyük bir azalmaya gidebilirsiniz. Yüksek miktarda sodyum içeren gıdaları beslenme programınızdan çıkarmak , uygun miktarda tuz tüketerek yediklerinize dikkat etmek doğum sonrası ödemi atmanıza yardımcı olacaktır.