doğum nasıl anlaşılır

Adım Adım Hamilelik

Yaklaşan Doğumun Belirtileri

doğumun belirtileri

Anne adayları için hamilelik dönemi yeni ve keşfedilmesi eğlenceli bir dönemdir. Bu dönemde özellikle doğum ne zaman başlayacak, doğumun ilk belirtileri neler, doğum esnasında neler olacak gibi sorular anne adaylarının merak ettiği konular arasında yer alır. Doğum belirtileri hemen hemen tüm annelerde benzer özelliktedir. Belirtiler genellikle hamileliğin 36-37 haftalarında hissedilir. 

Doğum Belirtileri Nelerdir? 

1 . Bebeğin Aşağı İnmesi 

Hamileliğin son haftalarında bebek diyafram kasını yukarı iterek göğüs boşluğunu azalttığı için anne adayı nefes almakta zorluk çekmeye başlar.  Doğum yaklaştıkça bebeğin kafası doğum kanalına doğru iner ve diyafram üzerinde oluşan baskı azalır. Bu da anne adayının daha rahat nefes alıp vermesine, hafiflik hissi duymasına yol açar. Ancak bebeğin başının aşağıya inmesi göğüs boşluğunda rahatlık yaratmasının yanında mesane üzerindeki baskıyı artırır. Bu da anne adayının sık sık idrara çıkma isteği duymasına sebep olur. 

2 . Nişan Gelmesi 

Rahim ağzının içi enfeksiyonların bulaşmasını engelleyen sümüğümsü bir yapı ile doludur. Bu salgılar bebeği dış etkenlere karşı korur. Yaklaşan doğum ile birlikte rahim ağzının genişlemesi bu yağının düşmesine sebep olur. Nişan gelmesi olarak adlandırılan bu olay doğum belirtilerinden biridir. 

3 . Suyun gelmesi

Doğumun yaklaşması ile birlikte hemen hemen her kadında amniyon kesesi aniden yırtılarak amnion sıvısı dışarıya boşalır. Halk arasında suyun gelmesi olarak tanımlanan bu sıvı genellikle 36. haftadan sonra meydana gelir. Suyunuzun geldiğini fark ettiğiniz an vakit kaybetmeden doktorunuzu aramalı , herhangi bir enfeksiyon riskine karşın vajina içerisine tampon gibi maddeler yerleştirmemeli ve cinsel ilişkiden kaçınmalısınız. 

4 . Sancı ve Kramplar 

En belirgin doğum belirtilerinden biri olan sancı ve kramplar genellikle doğumun çok yakın olduğuna işaret eder. 35. haftadan itibaren başlayan sancılar günde yaklaşık 10 kere olabilir. 5-10 saniye ile 60 saniye arası değişebilen kasılmalar karın bölgesinde hissedilir. Eğer sancılar 5 dakikada bir ya da 10 dakikada 3 kez olacak şekilde tekrarlanmaya başladıysa bu durum doğuma çok az bir süre kalmış olduğunu belirtir. 

Tüm bunların dışında hafif kilo kaybı, vajinal akıntıda artış, bel ve sırtta gelip giden ağrılar, pelvik ve rektal (makat) alanda dolgunluk hissi de yaklaşan doğumun belirtileri arasında yer alır.