Çalışan Annelere Öneriler

Anne&Bebek

Çalışan Annelere Öneriler

annelere-oneriler

Kadınlar, akademik anlamda eğitimlerini tamamlanmasıyla iş hayatında etkin bir şekilde var olup kariyerlerine ilk adımı atmış olurlar. Kariyerlerine başladıkları veya devam ettikleri bu süreçte kadınlar medeni hâlleri evli ya da bekâr olsun hiç fark etmeksizin hayatta birkaç durumu bir arada götürmeye çalışırlar. Özellikle anne olan kadınların iş hayatında etkin olmalarını annelik vasıflarını yerine getirmelerine engel değildir. Bu durumda anneler çevresinde bulunan tecrübeli kişilerden destek alır ve bu kişilerin tavsiyelerine önem verirler. Tecrübe sahibi kişilerinde çalışan annelere öneriler verirken onların iş hayatını ve kişiliğini dikkate alarak akılcı önerilerde bulunması oldukça önemli ve faydalı olabilir.

Çalışan Anneler ve Ev İşleri

Çalışan kadınların yalnızca iş yaşamı olmadığı gibi bir ev ve aile yaşamı da vardır. Özellikle çocuk sahibi olan kadınlar çocuklarının ve ev halkının sağlığı için temiz bir ev ortamı oluşturmalı ve sağlıklı yiyeceklerle beslenmelidir. Evde anne dışında olan bireylerde ev işleri ve yemek hazırlama gibi herkesin ortak rol üstlenmesi gereken durumlarda çalışan annelere yardımcı olmalıdırlar. Çalışan anneler çocukları eğer temizlik malzemeleriyle temas edecek bir yaşta ve olgunluktaysa çocukla beraber ufak ev işlerini yapmalıdır. Aynı şekilde yemek hazırlarken de çocuğun süsleme yapması veya anneyi izlemesi hem çocuğun ilgi alanını bulmasına hem de el becerilerini gerçekleştirmesine katkı sağlayabilir. Ayrıca anne ev içindeki işlerini hallederken aynı zamanda çocuğuyla da vakit geçirmiş olacağından çocuk kendisini yalnız ve sevgisiz hissetmemiş olacaktır.

Çocuk İle Yapılabilecek Aktiviteler

Çalışan annelerin çocuklarıyla fazla zaman geçirmesi işleri gereği mümkün olmayabilir. Bu sebeple anne ile başlayıp çocuğun yalnız tamamlayacağı aktiviteler tercih edilebilir. Örnek olarak puzzle yapmak ve kitap okuyup özet çıkarmak çocuğun anneyle başlayıp yalnızda devam edebileceği aktivitelerdir.

Zaman Yönetimi

Eğer çalışan bir anneyseniz hem iş yerinizdeki zamanı hem de gün içerisinde size kalan zamanı etkili kullanmanız faydanıza olacaktır. Her yeni haftaya başlarken iş ve özel hayatınızı programlarsanız zamanınızı etkili bir biçimde yönetebilirsiniz. Böylece hem çocuğunuza hem de kendinize zaman ayırmış olacak ve zamanın kıymetini çocuğunuza da aşılamış olursunuz.