bebeklerde tuvalet eğitimi

Anne&Bebek

Bebeklere Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?

bebeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilir

Tuvalet eğitimi, çocuk büyütme aşamasında annelerin en zorlandıkları konulardan biri. Ne kadar erken başlamalı, nasıl bir eğitim vermeli, çocuk henüz buna hazır mı gibi sorular akılları oldukça karıştırıyor. Çocuğun biyolojik ve duygusal açıdan hazır olduğu dönemi yakalamak ve doğru bir eğitim verebilmek her ne kadar zor gibi görünse de bazı ipuçlarını uygulayarak çocuklarda tuvalet eğitimi konusunu basit bir şekilde çözebilirsiniz. 

Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilir?

  • Bebeklere tuvalet eğitimi verebilmek için en ideal dönem 15 ve 18. aylar arasıdır. Bu dönemde çocukların idrar torbalarının gelişimi başlar. Yaş aralıkları her çocuk için farklılık gösterse de genellikle çocuğun psikolojik ve biyolojik açıdan hazır olduğu dönem 15 ve 18. aylar arasıdır. 
  • Çocuklara tuvalet eğitimi verebilmek için öncelikle bir hazırlık sürecinden geçilmelidir. Bu süre içerisinde bir lazımlık edinmeli, lazımlığı çocuğunuzun rahatça görebileceği bir yere koymalısınız. Çocukların tuvalet eğitimine lazımlık ile başlaması kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlar. Lazımlığı oyun odası gibi çocuğunuzun bulunmaktan keyif aldığı ve sürekli görebileceği bir noktaya koyabilirsiniz. Bu sayede eğitimi korkutucu olmaktan çıkıp bir oyun sürecine çevirebilirsiniz. 
  • Çocuğunuza sık sık lazımlığın sadece ona özel ve ona ait olduğunu söylemeli, sifon, çiş, kaka gibi terimler hakkında konuşarak onu bilgilendirmelisiniz. 
  • Çocuklarda tuvalet eğitiminde en önemli konu sizin tavırlarınız. Çocuğunuzu hiçbir şekilde zorlamamalı, hata yaptığında kızmamalı aksine onu sık sık eğitim süreci ile ilgili övmeli ve cesaretlendirmelisiniz. Sizin eğitim sürecinde neşeli olmanız onu da keyiflendirir ve süreci daha rahat bir şekilde geçirmesine yardımcı olur. 
  • Tuvalete gittiğinizde çocuğunuzu da yanınızda götürebilir, hatta lazımlığı banyoda ise aynı anda lazımlığa oturmasına izin verebilirsiniz. Bu sayede sizi örnek alıp bunu rutine döndürmesine destek olabilirsiniz. 
  • Bebek bezini bir kez çıkardıktan sonra bir daha takmamalısınız.
  • Çocuğunuza tuvaleti geldiğinde kolayca çıkarabileceği  kıyafetler seçmelisiniz. Çocuk tuvaletini tutmayı öğrenene kadar çişi ya da kakası geldiğinde üstündekilerin kolayca çıkarılabilir olması önemlidir.
  • Aceleci davranmamalısınız. Tuvalet eğitimi süreci her çocukta farklı ilerleyebilir. Kimi çocuklar tuvalete kolayca alışabildiği gibi kimilerinde süreç daha uzun sürebilir. Sakin, sabırlı ve pozitif olmaya çalışmalısınız.