Bebeklerde Kusma

Anne&Bebek

Bebeklerde Kusma Nedeni Ve Tedavisi

bebeklerde-kusma-nedeni

Bebeklerde kusmanın nedeni nedir? Bebeklerde kusma nedeni ve tedavisi nasıldır? gibi sorular sorulmaktadır. Bebeğin beslenme organları yemek borusundan ağzına kadar midenin klinik semptomlarını ifade etmektedir. Bebeklerde kusma çoğunlukla uygun olmayan beslenmedir. Uygun olmayan süt formülü, süt içerken çok fazla hava yutma başlıca nedenlerdir. Bebekler ve küçük çocuklarda yemeklerin sindirimi kolay değildir. Bu yüzden bebekler kusmayla karşılaşabilmektedir.

Bulaşıcı Hastalıklar

Anormal sindirim fonksiyonu sistematik bulaşıcı hastalıklar, üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, zatüre, yüksek ateş, bulantı, iştahsızlık, sık sık kusma eşliğinde gözükmektedir. Sindirim sistemi enfeksiyonları hastalıkları gastrit, enterit, dizanteri, apandisit ve diğer hastalıklar, lokal tahrişe bağlı refleks kusmasına neden olabilmektedir. Bu sefer de mide bulantısı, karın ağrısı ishal ve diğer sindirim semptomları da eşlik etmektedir. Zihinsel faktörler bazı çocuklarda, bazı nedenlerden kaynaklanan aşırı zihinsel stres veya anksiyete nedeniyle kusmaya neden olabilir, tekrarlayan kusma bazen zihinsel faktörlerle de ilişkilidir. Gıda zehirlenmesi, zehirli hayvanlar, bitki zehirlenmesi ve ilaçlar, böcek ilacı zehirlenmesi gibi çeşitli zehirlenmeler dahil, neredeyse hepsi kusma semptomlarına sahiptir.

Bebek Kusma Tedavisi

Bebeğin kusması olduğunda, ebeveynler önce bebeğin doğru pozisyonda oturmasına yardım etmelidir. Bebek kusmayı bitirdikten sonra, solunumu açmak ve kötü nefes almaması için solunum yolu açılmalıdır. Bebek çok küçükse, ebeveynler ağzını temizlemeye yardımcı olmak için suyla temizleme yapabilmelidir. Ebeveynler bebeklerine daha fazla su vermelidir. Böylece bebeğin vücut nemi sağlanmalıdır. Ebeveynler bebeğin kusup kusmadığına dikkat etmelidir. Bebeğinize böyle bir durumda çok fazla yemek vermemelisiniz.

Kusmayı Engelleme

Tahriş edici yiyecekleri, özellikle çok soğuk ve baharatlı yiyecekleri vermekten kaçınılmalıdır. Mideyi rahatlatmak için daha fazla sıvı verebilirsiniz. Bebek kustuktan sonra dinlenmeye dikkat etmeli, yoğun aktiviteler yapmamalı, her yere gitmemelidir. Genel olarak, bebeklerde kusma çoğunlukla sindirim sisteminin fonksiyon bozukluğundan kaynaklanır. Emzirirken, anneler, hava girişini önlemek için tüm meme uçlarını bebeğin ağzına koymaya dikkat etmelidir. Bebek süt içerken havayı emerse çok fazla kusabilmektedir. Bebeğin durumu ciddiyse, derhal doktora gidilmelidir. Doktorunuz bebeğinizi kontrol ettikten sonra sizin için gerekli bilgileri verecektir.