bebekler ne zaman konuşmaya başlar

Anne&Bebek

Bebekler Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

bebekler ne zaman konuşur

Anne babalar için bebeğin doğum anı, ilk adımları ve tabii ki ilk söylediği kelime çok önemlidir. Birçok ebeveyn bebeklerinin bir an önce konuşmasını heyecanla beklese de bebeklerin dış dünya ile kurdukları iletişim tüm gelişim süreçleri gibi kademeli bir şekilde ilerler. Peki bebekler ne zaman konuşmaya başlar? 

Bebeklerde Dil Gelişimi

Doğdukları andan itibaren istek ve ihtiyaçlarını ağlama yolu ile ifade eden bebekler zamanla farklı iletişim yolları geliştirerek isteklerini çevresindekilere belirtir. Ağlama süreci genelde ilk 3 aylık dönemi kapsar. Kendilerini farklı bir şekilde ifade edemedikleri için ağlamayı ve isteklerini bu şekilde dile getirmeyi tercih ederler. İlk 3 aylık dönemin sonunda hareket, konuşma ve mimiklere , etrafta gelişen olaylara, ses ve müziklere tepki vermeye başlarlar. 

4 ve 6. ay arası anlamlı ve anlamsız ses çıkarma süreci başlar. Zaman içerisinde dil, damak ve dudak hareketlerinin de işe dahil olması ile birlikte yalama, emme, çiğneme ve baloncuk çıkarma gibi hareketler bebeğin konuşma sürecine hazırlık yaptığını işaret eder. Artık agulamalara, ba-ba, de-de, me-me gibi temel sesleri çıkarmaya başlarlar. Bu süreç bebeğin kendisini ve ismini tanımaya çalıştığı dönemdir. Anne ve baba bu dönemde bebekle sık sık şarkılı ve sesli oyunlar oynamalı, onunla bol bol konuşmalıdır. 

9 ile 12. ay ise bebeğin artık daha anlamlı sesler çıkardığı, çıkardığı sesleri kontrol edebildiği bir dönemdir. Bebek bu dönemde bay bay, evet, anne, baba, hayır gibi kelimeleri öğrenir, çıkardığı sesleri bir iletişim aracı olarak kullanır. Farklı konuşma seslerini takip ederek, tam cümleler kuramasa bile temel kelimeleri kurmaya çalışır. 

12. aydan sonra ise bebek artık kendisine söylenen şeyleri anlamaya , daha vurgulu ve anlaşılır şeyler söylemeye başlar. “Bunu alır mısın?”, ”Şunu verir misin?” gibi cümlelerini anlar ve sizi takip eder. 19- 24. ay civarı artık bebeğinizin kısıtlı bir kelime haznesi ile kendisini anlatabildiği süreçtir. 2-4 kelimelik cümleler kurabilir, kendisi ile konuşulduğunu fark ederek istek ve ihtiyaçlarını kolayca anlatabilir. 

3 yaş ise bebeğin artık bıcır bıcır konuştuğu dönemdir. Kelime dağarcığı genişlemiş, hem anlaşılır hem de hızlı bir şekilde konuşma süreci başlamıştır. Bu dönemde onu dikkatli ve sabırla dinleyerek, karşılıklı iletişim kurarak dil gelişimini destekleyebilirsiniz, karşılıklı sık sık sohbet ederek onu konuşmaya teşvik edebilirsiniz.