Bebek

Anne&Bebek

Bebeğinizi Neden Evcil Hayvan İle Büyütmelisiniz?

bebekler-ve-evcil-hayvanlar

Küçük bebeği olan ebeveynler, çoğu zaman evcil hayvanlarla çocukların aynı evde yaşayamayacağı düşüncesine kapılıyor. Oysaki hayvanlar ve çocuklar, aynı evde büyüyebilir, hatta pek çok uzmana göre büyümelidir. Araştırmalar bizlere, hayvanlarla büyüyen çocukların gelişiminin, hayvanlarla büyümeyen çocuklara oranla daha farklı olduğunu gösteriyor. Peki, bebeğinizi neden evcil hayvan ile büyütmelisiniz?

Bebekli Evde Evcil Hayvanlar

Evde bir hayvan besleyebilmek, çocuğa kendini sorumluluk sahibi hissettirir. Belli bir yaştan sonra çocuklar hayvanların bakımlarındaki ufak tefek görevleri üstlenebilir. Ancak minik bir bebeğiniz var ve ne yapacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bu noktada, hayvanlarla bebeklerin kendilerine özgü bir iletişim kurdukları ve birbirlerinin dostu oldukları söylenebilir. Çocuklar, yetişkinlerin dışında hayvanlardan da pek çok önemli şey öğrenebilmektedir. Psikologlar, aynı evin içinde yaşayan bebeklerle hayvanların güçlü bir iletişim kurduğunu vurgulamaktadır. Çocuğun ilerleyen yaşlarında da bu güçlü iletişim, arkadaşlığa dönüşecektir.

Bebekler ve Evcil Hayvanlar

Araştırmacılar, evlerde barınan köpek ya da kedilerin bebeklerle iletişime geçtiğinin üzerinde duruyor. Mızmızlanan, ağlayan ve huzursuzluk yaşayan bebekler; hayvanlarla bir araya geldiği zaman rahatlıyor. Bebeklerin öğrenme, gelişim ve dil becerilerinde de hayvanların oldukça büyük oranda etkisi bulunuyor. Hayvanlarla büyüyen bebeklerin, çocukluk dönemimde özgüvenlerinin ve kişisel saygılarının daha güçlü olduğu da yapılan araştırmalarla ortaya konuyor. Minik bir bebeği olan anne babalar evcil bir hayvan almaya karar verirlerse; öncelikli olarak yaşam biçimlerini gözden geçirmeliler. Aynı zamanda oldukça sadık olan bu hayvanlar, siz başka bir odadayken bebeğinizin tehlikeli bir anında size haber verici davranışlarda bulunurlar.

Bebeklerin ve Hayvanların Dostluğu

Bebeklerin ve hayvanların arkadaşlığı olağanüstü bir gelişimi beraberinde getiriyor olsa da, bebeğinizin herhangi bir alerjik durumu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Evinize ve yaşam biçiminize uygun olan hayvanları seçmelisiniz. En doğru şekilde davranıp barınaktan ya da sokaktan bir evcil hayvan sahiplenecekseniz; aşılarının tam olduğuna dikkat etmeli ve sağlık kontrollerinden geçirmelisiniz. Evcil hayvanlar yalnızca kedi ve köpekten oluşmaz. Balıkları ya da kuşları da evinizin bir üyesi yapmayı tercih edebilirsiniz. Üstelik bebekli evlerde kedi ve köpek dışındaki evcil hayvanları tercih etmek çok daha rahat bir seçim olacaktır.

Anne&Bebek

Bebekli Dünyanız Partnerinizle İlişkinizi Nasıl Etkiliyor

bebek-iliskinizi-nasil-etkiliyor

Çocuk yapmanız planlı olsa bile yeni hayatınıza hazırlıklı olmalısınız. Özellikle de çocuk yapmak kadınlar için en büyük değişimlerden birisi. İlk değişiminizi fiziksel olarak daha sonra dünyaya bakış açınız ve partnerinizle olan ilişkilerinizde değişimler olacak. Anne kadar baba da değişimlere uğrayacak. İkiniz de artık uykunuzu, gelirinizi, ailenizi, zamanınızı, arkadaşlarınızı, hayattaki rolünüzü çocuğunuzla paylaşacaksınız. Yaşamınıza çocuğu katmak büyük değişimler getirecektir. Bu mükemmel olay beraberinde küçük yorgunluklar getirse de anne-baba ve çocuk için keyifli hale getirmek de yine sizin elinizde. Bebekli dünyanız partnerinizle ilişkinizi nasıl etkiliyor

Anne ve Babadaki Psikolojik Etkiler

Bebeğin doğumu elbette her anne babayı olumlu etkileyecek bir olaydır. Ancak zaman zaman bebek bakımının zorluğu, olumlu duygular yaşanırken yerini kızgınlığa bırakabilir. Bu duygu değişimleri özellikle annede sıklıkla görülecektir. Anne bir gün kendisini işine, arkadaşlarına uzak hissederken ertesi gün oldukça sıcak davranışlar sergileyebilir. Bir pembe yaşam tablosu yaşamak isteyen anne babaların doğum sonrasında hayatlarındaki değişikliklere kendilerini hazırlaması oluşabilecek sorunların daha kolay halledilmesine yardımcı olacak.

Doğum Sonrası Cinsel Yaşamda Değişiklikler Oluyor Mu?

Hamilelik sonrası cinsel duyguların oluşumu bazı kadınlarda etki gösterirken bazı kadınları etkilemez. Hamilelik sonrasında vücutta oluşacak olan değişimlerle birlikte kadının bazı bölgelerinin hamilelik öncesine göre daha fazla ya da daha az duyarlı hale getirir. Bazı kadınlar doğum sonrası cinsel isteklerini biraz kaybedebilir ya da ilişki anında çeşitli acılar hissedebilir. Bu durum cinsel isteğin azalmasının yanında bebeğin güvenliğiyle de ilgili endişelerin ortaya çıkmasına da sebep olabiliyor. Dolayısıyla bu konu hakkında uzman hekimlere gidilmesini tavsiye ediyorum.

Çiftlerin Birbirine Olan Duyguları

Doğum sonrası çiftler birbirleriyle oldukça iniş çıkışlar yaşayabilir. Doğum sonrasında eşime bir kez daha aşık oldum, bebekten sonra ilişkimiz oldukça olumlu sonuçlar verdi ya da tam tersi ona çok kızgınım beni hiç anlamıyor, bütün gün bebeğe bakmanın zorluğunu bilmiyor gibi cümleleri aynı zaman diliminde kullandığınızı fark edeceksiniz.

Anne&Bebek

Bebek Ağladığında Aileler Ne Yapmalı?

bebek-agladiginda-anne-baba-ne-yapmalidir

Bir anne ve baba için bebeğinin sürekli ağlaması dünyanın sonu geldiği anlamını taşır. Bebekler dertlerini veya isteklerini ifade edemediklerinde tek çare ağlayama başvururlar. Herhangi bir sıkıntısı veya hastalığı olmayan bebeğin ağlaması bir şeyi istediğini söylemesidir. Ağlayan bebekleri susturup sakinleştirmek ise ebeveynlere düşmektedir. Bebekler ağladığında aileler ne yapmalı?

Kucağınızın Değerini Yansıtın

Bebekler için ağlama eylemi çok normaldir. İstediklerini veya rahatsızlıklarını ifade etmenin en doğal yolu ağlamalarıdır. Anneler ise bu konuda hemen telaşa kapılarak bazı hamlelerde bulunur. Genellikle anne ve babalar ağlayan bebeği susturmak için sallarlar. Hala susmayan bebek karşısında ebeveynler iyi telaşa kapılıp hemen hastanenin yolunu tutarlar. Aslında yapılacak birkaç yöntem ile bebek kısa sürede sakinleşir. Ağlayan bebek önce kucağa alınır. Anne ve babanın sıcaklığını hisseden çocuk yavaş yavaş susmaya başlar. Hala ağlamaya devam ediyorsa “şşşşştttt” diye hafifçe seslenmek ona uyarı niteliği taşı ve bebek susar.

Sizden Aslında Çok Şey Bekliyorlar

Doğru uygulanan her yöntem bebeğin susmasına yardımcı olmak demektir. Bebeğin karnı acıktığında ağlaması normaldir. Anne bunu bilir ve bebeğini beslerse bebek kısa sürede sakinleşip hemen susacaktır. Altını pisleten bebek yine ağlar. Annenin dikkatli tavırları sonrasında temizlenen bebek altı ona verilecek en önemli armağandır. Ayrıca uykusu gelen bebek yine huysuzlanıp ağlamaya başlar. Bebeğinizi yatağına yatırıp uyutursanız, ortamın sessizliği sizi daha mutlu edecektir.

Bebeklerden Önce Siz Rahat Olun

Bebekler gürültüyü sever. Bu sebepten dolayı evde bir makinenin çalışması onun sakinleşmesine yardımcı olabilir. Sessiz ortamda kalan bebek yalnız olduğu düşündüğü için sürekli ağlar. Bu nedenle elektrik süpürgenizi çalıştırmaktan ve evinizi temizlemekten korkmayın. Çünkü bebeğiniz böyle de sakin kalabilir. Bebeğinizi hafifçe sallayarak dolaştırmanız da onu sakinleştirmeye yetecektir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebek bu yöntemlerle susacaktır. Göz temasınızı kesmeden devam edin. Yanında olduğunuzu hissettirin. Her şeyin başında bebekler ağladığında önce sizin sakin olmanız bu olayı baştan çözen bir davranıştır. Ayrıca bebeklerin ağlamasıyla asla telaşa kapılmayıp gerekenleri sırasıyla uygulayın.