bebek sahibi olmak için

Adım Adım Hamilelik

Bebek Sahibi Olmak İsteyenlere Öneriler

Bebek Sahibi Olmak İsteyenlere ÖnerilerBebek Sahibi Olmak

Bebek sahibi olmak birçok çiftin en büyük hayallerinden biri. Hayattaki en zor ancak en heyecanlı kararlardan biri olan bebek sahibi olabilmek için yaşam biçiminizden, beslenme alışkanlıklarınıza kadar birçok şeye dikkat etmeniz gerekebilir. İşte sağlıklı bir hamilelik süreci geçirebilmek ve bebek sahibi olabilmek için öneriler

Bebek Sahibi Olmak için Öneriler

1 . Doktor Kontrolü 

Bebek sahibi olmaya karar verdiğiniz an ilk olarak mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünerek jinekolojik kontrollerinizi yaptırmalısınız. Yaptırdığınız kontroller sayesinde vücudunuzda doğurganlığı azaltan herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenebilir ve erken tanı sayesinde gerekli önlemleri alabilirsiniz.

2 . Beslenme Alışkanlıkları 

Gebelik düşünen kadınların beslenme programlarında ciddi değişiklikler yapmaları gerekir. Örneğin beslenme programınızdan beyaz ekmek, pirinç gibi işlenmiş gıdaları çıkarmalı, kepek, yulaf, tam tahıllı ürünler gibi kompleks karbonhidrat kaynaklarını tercih etmelisiniz. İşlenmiş gıdalarla birlikte alınan basit karbonhidratlar vücudunuzdaki testosteronun dolaşımını artırır ve bu da yumurtlama fonksiyonlarınızın olumsuz etkilenmesine yol açabilir.

Bunun dışında fast food ürünleri, cips, hazır kek ve kurabiyeler gibi besinlerde bulunan trans yağ tüketimini durdurarak zeytinyağı, badem yağı gibi sağlıklı yağlar tercih etmelisiniz. Protein kaynaklarını ise et yerine daha çok balık, yumurta, fındık, fasulye gibi besinlerden ve bitkisel ürünlerden almalısınız.

3 . Cinsel İlişki 

Gebelik şansını artırmak için fertil dönem yani ovülasyonun (yumurtlama) olduğu günlerde , 1-2 günde bir cinsel ilişkiye girilmesi önerilir. Bu dönemde cinsel ilişkiye girmek bebek sahibi olma şansınızı artıracaktır.

4 . Kilo Kontrolü

Çok kilolu olmak ya da çok zayıf olmak gebe kalma olasılığını olumsuz etkileyebilir. Hamile kalmaya karar vermeden önce sağlıklı bir diyet ile ideal kilonuza gelerek hamilelik şansınızı artırabilirsiniz.

5 . Sigara ve Alkol Tüketimi 

Sigara ve alkol tüketimi gebeliği olumsuz etkileyen alışkanlıklar arasındadır. Sigara ve alkol kadınlarda yumurta, erkeklerde ise sperm sayısında azalmaya sebep olur. Anne olmaya karar verdiğiniz an sigara ve alkol tüketimini tamamen kesmek hem gebe kalmada güçlük yaşamanızı engeller, hem de gebelik sonrası bebeğinizde oluşabilecek olası rahatsızlıkların önüne geçilmesini sağlar.

6 . Stres

Stres de hamile kalma üzerinde olumsuz etkileri bulunan bir faktördür. Hamilelik düşüncesine girdiğiniz andan itibaren stres unsurlarını kendinizden uzaklaştırmalı, yoga ve meditasyon gibi stres giderici aktiviteler ile ilgilenerek bu olumsuz faktörü ortadan kaldırmalısınız.