Bebek Hareketleri

Anne&Bebek

Anne Karnında Bebek Hareketleri Ne Zaman Hissedilmeye Başlar?

anne-karninda-bebek-hareketleri

Anne adaylarının hamilelikleri sırasında en çok merak ettikleri sorulardan biri olan anne karnında bebek hareketleri ne zaman hissedilmeye başlar? sorusunun cevabını sizler için araştırdık. İşte bebek hareketleri ile ilgili tüm detaylar:

Bebeğin Hareketlenmesi

Anne rahminde oluşmaya başlayan bebeğin hareket etmesi 7. haftadan itibaren olur. Ancak bu hareketlenme bebek daha bu ayda fasulye tanesi büyüklüğünde olduğu için anne tarafından hissedilemez. Bunun için bu küçük hareketlerin ultrason yardımı ile gözlemlenmesi gerekir. Anne adayları hamileliğin 16.haftasına girdiyseniz bu ay içerisinde bebeğiniz de oluşan hareketlenmeyi hissedebilirsiniz. Bu hareketlenmeyi hissedemeyen anne adayları, endişe duymanıza gerek yoktur. Çünkü bebeğin hareketlerinin hissedilmesi 24. haftayı bulabilir. Tabi bu sırada bebeğin gelişimi için doktora başvurulmalı ve gerekli kontroller yapılmalıdır.

Bebeğin Hareket Ettiği Nasıl Anlaşılır?

Birçok anne adayı tarafından bebeğin ilk hissedildiği an sadece minik bir kıpırdama şeklinde ifade edilir. Yani öyle filmlerde ya da dizilerde görüldüğü gibi ilk anda büyük tekmeler beklemeyin. Bebek bu kıpırdanmaları sadece elini, kolunu ya da tüm vücudunu kullanarak yapıyor olabilir. Siz bu hareketleri hamilelik ilerledikçe daha farklı şekillerde hissedebilirsiniz. Şunu da unutmamanız gerekiyor: Her bebeğin hareket etme şekli farklıdır ve annenin vücut yapısı veya hareketleri hissedilme şeklini değiştirebilmektedir. Bu ve bu gibi nedenlerden dolayı kendinizi asla başka gebelerle kıyaslama içerisine girmeyin. Bebeğinizin hareketlenmesi ile ilgili sorun olduğunu düşünüyorsanız mutlaka doktora başvurun.

Bebeğin Hareketlerinin Takip Edilmesi

Bebeğinizin hareketleri ile ilgili neler yaşandığını ve bir sorunun olup olmadığını öğrenmek için çeşitli yollar deneyebilirsiniz. Tabi ki bu yöntemler doktorunuza başvurarak uygulayacağınız yöntemlerdir. Mesela, bu anlamda bebeğinizin hareketlerini saymak isteyebilirsiniz. Bu işlemi özellikle bir şeyler atıştırdıktan sonra sol yanınıza dönerek yapın. Sol yanınıza dönerek uzanın ve yaklaşık bir saat boyunca bebeğinizin hareketlerini dinlemeye ve hissetmeye çalışın. Bu bir saat içerisinde bebeğinizde 4-5 hareket hissettiyseniz bir problem yok demektir. Bu işlemi sadece bir gün değil belirli bir süre yapıp bir sorun olup olmadığını anlayabilirsiniz.