Babywearing nedir

Bebek Modası

Babywearing Nedir?

Babywearing faydaları nelerdir

Anne bebek modasının en yeni akımlarından biri olan babywearing aslında çingene ve köylü kadınlarının geçmişten beri süre gelen bebek taşıma yöntemlerinden biri. Türkçe karşılığı bebeği giymek gibi bir çevrime sahip olan babywearing, bebeğin farklı araçlar aracılığı ile kucakta ya da sırtta taşınması anlamına gelir.  Sling, baby wrap, kanguru gibi farklı isimleri bulunan bu özel bebek taşıma yöntemi yüzyıllardır uygulanan bir yöntem olmasının yanında, doğru ve sağlıklı bir ürün tercih edildiğinde son derece güvenlidir. 

Babywearing Faydaları

Bebek doğduktan sonraki ilk üç ay içerisinde dış dünyaya alışık olmadığı için sıkça anne karnına dönme isteği duyar ve huzursuzlanır. Babywearing bebeğin kucakta güvenli bir şekilde tutulmasını sağlayarak onun için huzurlu ve rahat bir ortam hazırlar. Babywearing sayesinde bebek, anne ile sağlıklı ve güven duygusuna dayalı bir iletişim kurar. Anne karnında yaşadığı korunma hissini bu bölgede de korumaya devam eder. Bu yöntem sadece bebeğin değil annenin de bebekle olan iletişimini kuvvetlendirmesini sağlar. Lohusa depresyonunu azaltarak annenin daha pozitif ve mutlu hissetmesini kolaylaştırır. 

Yeni doğan bebekler kendi vücut ısılarını ayarlayabilecek kabiliyete sahip değildir. Bu yüzden bebeğin bir nesneyle sarılması ya da tene değmesi gerekir. Bebek babywearing sayesinde vücut sıcaklığını kolayca 37 dereceye çıkarabilir. Babywearing ayrıca bebeğin sindirim sistemi için de faydalıdır. Bebekteki gaz oluşumunu minimuma indirir, varsa reflü rahatsızlığına iyi gelir. Babywearing bebeğin kendini güvenli ve huzurlu hissetmesini sağladığı için ağlama problemini minimuma indirir. Bebeğin rahatlamasına yardımcı olur, stresini azaltır. 

Harika bir bebek uyutma yöntemi olan babywearing faydalarından bir diğeri de annenin işlerini kolaylaştırmasıdır. Babywearing ile hem bebeğinizi kucağınızda taşıyabilir, hem de elleriniz boşta kaldığı için o an istediğiniz işi yapabilirsiniz. 

Babywearing Nasıl Olmalıdır?

Babywearing satın alınırken bebeğin ayına ve kilosuna uygun bir ürün tercih edilmelidir. Ürün plastik olmamalı, bebeğin tenine herhangi bir zarar vermeyecek doğal malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Babywearing yaparken bebek her pozisyonda rahatça nefes alabilecek bir konumda tutulmalı, burnu açık, boyun desteği sağlanmış olmalıdır. Kalça çıkığı ve omurga gelişimi için bebek askıda bırakılmamalıdır.