Anne

Anne&Bebek

Kardeş Geleceğini Söylemenin Yolları

cocugunuza-kardes-gelecegi-nasil-soylenir

Çocuğunuzla yeni bir kardeşi olacağı hakkında konuşma yapmanız gerekiyorsa bu konuda oldukça dikkatli davranmalısınız. Anlatım tarzınız ve kullanacağınız cümleler çocuğunuzun kardeşini kabullenmesi ve psikolojisinin zarar görmemesi için oldukça önemlidir. Bu konuda nasıl davranmanız gerektiğini bilmelisiniz. Yapacağınız hatalı konuşmalar ya da davranışlar çocuğunuzun duygusal açıdan yara almasına sebep olabilir. Bu nedenle kardeş geleceğini söylemenin yolları konusunda mutlaka destek almalısınız.

Çocuğunuza Kardeş Geleceği Konusunda Nasıl Açıklama Yapmalısınız?

Çocuğunuzun yeni bir kardeşi olacağını ona açıklarken dikkatli davranmanız ve aşağıdaki önerilere dikkat etmeniz bu dönemi sorunsuz atlatmanız için faydalı olacaktır.

1. Çocuğunuza kardeş haberi verirken onun mutlu olduğu bir zamanı yakalayın.

2. Somut kelimeler kullanarak açıklamanızı yapın.

3. Yumuşak bir ses tonu ile anlatın.

5. Aile üyeleri bir aradayken bu açıklamayı yapmanız çocuğunuza güven duygusu verecektir.

6. Açıklama yaparken çocuğunuzun bu konuda yaşadığınız sevincinizi ve heyecanınızı görmesi onu mutlu edecektir.

7. Çocuğunuza kardeşinin onun için yeni bir arkadaş olacağını belirtin.

8. Hamileliğiniz ilk anlarında bu bilgiyi çocuğunuzla paylaşmanız çok doğru bir karar olmayabilir. Çünkü bu süreç uzun bir süreçtir ve çocuğunuz sabırsız davranabilir. Bu sebeple karnınızın belirginleşmesine yakın bir zamanda söyleyebilirsiniz.

9. Kardeşi ile ilgili soracağı soruları sabırla karşılayın ve açıklamalar yapın.

10. Kardeşinin geleceğini ona ilk olarak siz haber vermelisiniz.

Kardeş Konusunu Açıklarken Hangi Cümleleri Kullanmalısınız?

Çocuğunuza kardeşini açıklarken çok basit cümleler kurmalısınız. Örneğin ”Karnımda minicik bir bebek var ve o senin kardeşin.” ya da ”Ailemize bir bebek geliyor.” gibi basit ve samimi cümleler ile anlatmalısınız. Çocuğunuzun vereceği her türlü tepkiye karşı hazırlıklı olmalısınız. Onlara sabırla yaklaşmalısınız. Kullanacağınız cümleleri çocuğunuzun yaşına uygun seçmeye özen göstermelisiniz.

Çocuğunuza Hayatında Oluşacak Değişiklikler Nasıl Anlatılmalı?

Kardeşi olduğunda her çocuğun hayatında mutlaka değişiklikler olacaktır. Kardeşinin de kendine ait oyuncakları, giysileri ve odası olacağını mutlaka anlatın. Yaşayacağı değişikliklerin olumlu şeyler olacağı ve hayatlarının yeni gelecek kardeş ile birlikte daha güzel bir hale geleceğinizi mutlaka anlatın.