Anne Bebek

Anne&Bebek

Bebek Ağladığında Aileler Ne Yapmalı?

bebek-agladiginda-anne-baba-ne-yapmalidir

Bir anne ve baba için bebeğinin sürekli ağlaması dünyanın sonu geldiği anlamını taşır. Bebekler dertlerini veya isteklerini ifade edemediklerinde tek çare ağlayama başvururlar. Herhangi bir sıkıntısı veya hastalığı olmayan bebeğin ağlaması bir şeyi istediğini söylemesidir. Ağlayan bebekleri susturup sakinleştirmek ise ebeveynlere düşmektedir. Bebekler ağladığında aileler ne yapmalı?

Kucağınızın Değerini Yansıtın

Bebekler için ağlama eylemi çok normaldir. İstediklerini veya rahatsızlıklarını ifade etmenin en doğal yolu ağlamalarıdır. Anneler ise bu konuda hemen telaşa kapılarak bazı hamlelerde bulunur. Genellikle anne ve babalar ağlayan bebeği susturmak için sallarlar. Hala susmayan bebek karşısında ebeveynler iyi telaşa kapılıp hemen hastanenin yolunu tutarlar. Aslında yapılacak birkaç yöntem ile bebek kısa sürede sakinleşir. Ağlayan bebek önce kucağa alınır. Anne ve babanın sıcaklığını hisseden çocuk yavaş yavaş susmaya başlar. Hala ağlamaya devam ediyorsa “şşşşştttt” diye hafifçe seslenmek ona uyarı niteliği taşı ve bebek susar.

Sizden Aslında Çok Şey Bekliyorlar

Doğru uygulanan her yöntem bebeğin susmasına yardımcı olmak demektir. Bebeğin karnı acıktığında ağlaması normaldir. Anne bunu bilir ve bebeğini beslerse bebek kısa sürede sakinleşip hemen susacaktır. Altını pisleten bebek yine ağlar. Annenin dikkatli tavırları sonrasında temizlenen bebek altı ona verilecek en önemli armağandır. Ayrıca uykusu gelen bebek yine huysuzlanıp ağlamaya başlar. Bebeğinizi yatağına yatırıp uyutursanız, ortamın sessizliği sizi daha mutlu edecektir.

Bebeklerden Önce Siz Rahat Olun

Bebekler gürültüyü sever. Bu sebepten dolayı evde bir makinenin çalışması onun sakinleşmesine yardımcı olabilir. Sessiz ortamda kalan bebek yalnız olduğu düşündüğü için sürekli ağlar. Bu nedenle elektrik süpürgenizi çalıştırmaktan ve evinizi temizlemekten korkmayın. Çünkü bebeğiniz böyle de sakin kalabilir. Bebeğinizi hafifçe sallayarak dolaştırmanız da onu sakinleştirmeye yetecektir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan bebek bu yöntemlerle susacaktır. Göz temasınızı kesmeden devam edin. Yanında olduğunuzu hissettirin. Her şeyin başında bebekler ağladığında önce sizin sakin olmanız bu olayı baştan çözen bir davranıştır. Ayrıca bebeklerin ağlamasıyla asla telaşa kapılmayıp gerekenleri sırasıyla uygulayın.