Ne Yemeli

Doğurganlığı Artıran Yiyecekler Nelerdir?

doğurganlığı artıran yiyecekler

Anne olmak, sağlıklı bir bebek sahibi olmak her kadının hayali. Ancak günümüz olumsuz yaşam koşulları kimi zaman kadınların yumurtalarının sayı ve kalitesinde problemler yaşanmasına sebep olabilir. Beslenme tarzında yapılacak bazı değişiklikler yumurtanın kalitesinin artarak doğurganlığın da beraberinde artmasına yol açar. Peki doğurganlığı artıran yiyecekler nelerdir? Hamile kalmak isteyen kadınlar nasıl beslenmeli?

Doğurganlığı Artıran Yiyecekler

1 . Karaciğer 

Karaciğerin içeriğinde folik asit, B vitamini, demir, inositol ve kolin bulunur. Bu vitamin ve mineraller vücut açısından faydalı olduğu gibi yumurta kalitesi açısından da oldukça önemlidir. Haftada 2 kez karaciğer tüketerek doğurganlık oranınızı artırabilirsiniz.

2 . Balık 

Çok kaliteli bir omega 3 kaynağı olan balık doğurganlık için de faydalı besinler arasında. Omega 3 sayesinde hormonların düzenlenmesine yardımcı olan balık ayrıca rahimdeki kan dolaşımını düzenler ve vajinal akıntıların önüne geçer. Gebelik düşünen kadınlar özellikle uskumru, somon, sardalya, hamsi, alabalık gibi yağ oranı yüksek balık türlerini haftada en az bir kez tüketmelidir.

3 . Sarımsak

Her derde deva sarımsak hormonların düzenlenmesini sağlayarak gebe kalma şansını artırır. Sarımsak ayrıca vücuttaki salgı bezlerini çalıştırır, cinsel organlara kan akışını artırır, yumurtaları serbest radikallerden korur.

4 . Fesleğen

Doğurganlığı artıran besinlerden bir diğeri de fesleğen. Vücuda ferahlık ve zindelik veren fesleğen dolaşım sistemine olumlu etkide bulunarak cinsel isteğin artmasına yardımcı olur. E vitamini, C vitamini, riboflavin, niasin, çinko, fosfor, magnezyum, bakır, manganez, potasyum gibi vitamin ve mineraller açısından zengindir.

5 . Badem 

İyi bir omega 3 kaynağı olan badem aynı zamanda kalsiyum ve magnezyum içerir. İçerisinde bulunan sağlıklı doymamış yağlar kadınlarda doğurganlığı artırdığı gibi erkeklerde de testosteron üretimine destek olur.

6 . Süt ve Süt Ürünleri

Kalsiyum ve protein açısından zengin olan süt ve süt ürünleri yağında bulundurduğu fosfolipidler sayesinde hücresel aktiviyeleri korur, hücre zarını güvende tutar. Özellikle dondurma, kefir, yoğurt gibi ürünler yumurta kalitesinin artmasına yardımcıdır.

7 . Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, roka, brokoli, kale, pancar ve turp yaprakları gibi yeşil yapraklı sebzeler de doğurganlığa olumlu etkisi bulunan besinler arasında yer alır. Bu tip besinler yüksek miktarda folat içerdikleri için vücut üzerinde yumurtlamayı arttırıcı etki yaratır ayrıca erkeklerde spermlerin daha sağlıklı olmasını sağlar .

Bebekli Dünya
Leave a Comment