Adım Adım Hamilelik

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

dogum-yardimi

Devlet yeni doğum yapan kadınlara veya eşlerine doğum yardımı verir. Bu yardımın alınması için neler yapılması gerektiğini merak edenler doğum yardımı nasıl alınır? konusunda araştırma yapıyorlar. Yazımızın devamında konuyla ilgili tüm detayları sizlere sunacağız.

Doğum Yardımı Nedir?

Doğum yardımı, devlet tarafından 15 Mayıs 2015 tarihinde veya sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilen bir nakdi yardımdır. Devlet anne veya babadan herhangi birinin Türk vatandaşı olması durumunda doğum yardımı verir. Doğum yardımına vergi kesintisi veya hiçbir kesinti uygulanmaz ve doğum yardımı haczedilemez.

Doğum Yardımında Detaylar

Annenin veya babanın sigortalı olması veya mavi kartlı olması doğum yardımı alabilmek için gereklidir. Doğum yardımında doğan bebeğin kaçıncı bebek olduğu ve doğum tarihi konusu önem taşır. Ancak 15 Mayıs 2015 tarihinden önce yapılmış doğumlara doğum yardımı ödenmez. Doğum yardımı evlat edinilen çocuklar için de ödenir. Evlat edinme tarihi 15 Mayıs 2015’den sonra yapıldı ve bu tarih öncesinde devletten doğum yardımı alınmadıysa doğum yardımı alınır. Bu tarihten sonra yapılan tüm doğumlar ve canlı bebekler için devlet doğum yardımı ödemesi yapar. Doğum sırasında bebek hayatta kalıp annenin ölümü durumunda anneye doğum yardımı ödenmez. Doğum yardımı ödemelerinde anne ve babanın her ikisinin de sağ olması gerekir. Ancak baba mavi kartlı veya sigortalıysa baba doğum yardımı için başvuru yapabilir. Doğum yardımı yalnızca bir defaya mahsus olarak ödenir. İlk çocuk için 300 Tl, ikinci çocuk için 400 Tl, üç ve daha fazla sayıda çocuk için 600 Tl doğum yardımı ödenir.

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı başvuru işlemi çalışılan kurum veya iş yerine göre değişiklik gösterir. Kamu kurum ve kuruluşlarında memur ve farklı bir statüde devlete bağlı olarak çalışan anne veya babalar kurumlarına başvuru yaparlar. Anne veya babadan yalnızca birine doğum yardımı verilir. Diğer grup çalışanları ise öncelikle çocuğun kimliğini çıkartmalıdır. Kimlik çıkarma işleminden sonra bulunulan il veya ilçe nüfus müdürlüğüne başvurulur. Başvuru sırasında doğum yardımı başvuru dilekçesi doldurularak nüfus müdürlüğüne teslim edilir.

Bebekli Dünya