Anne&Bebek

Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı

Doğum kontrol hapları, tüm dünya genelinde güvenilir bir gebelikten korunma yöntemidir. Her bir hap içerisinde iki adet gebelik önleyici hormonun yer aldığı ve 21 tane hap içeren kutular şeklinde satılan doğum kontrol haplarının kullanımı rastgele olmadığı gibi kullanmadan önce mutlaka doktor onayı almalı, hapların kullanımı esnasında bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bu yazımızda doğum kontrol hapları nasıl kullanılır ve kullanırken nelere dikkat etmek gerekir gibi konular hakkında bilgi bulabilirsiniz. 

Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı

21 tane hapın bulunduğu paketlerde satılan doğum kontrol haplarında, her bir hapın üzerinde haftanın bir günü yazar. Eğer ilaca ilk kez başlıyorsanız, ilacın alınması gereken ilk gün adet kanamasının başladığı gün olmalıdır. Ancak yine de adet kanamasının ilk beş günü içerisinde ilk hap alınsa da etkisinden herhangi bir şey kaybetmez. Haplara hangi gün başladıysanız paketin arkasında yazan gün içerisinde bulunan haptan başlamak ilaç takibinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin eğer regliniz Cuma günü başladıysa, paketin arkasında Cuma yazan hapı içerek geri kalan günlerde devam eden sırayı kolayca takip edebilirsiniz. 

Hapları her gün bir tane olmak üzere 21 gün boyunca kullanmanız gerekir. Doğum kontrol haplarının kullanımını her gün hemen hemen aynı saate denk getirecek şekilde organize etmelisiniz. 3 -4 saatlik farklar çok fazla problem oluşturmaz ancak uzun süreli farklar hapın etkisinde olumsuzluk yaratabilir. Hapları aç karnına ya da tok karnına alabilirsiniz ancak kimi bünyelerde aç karnına almak mide bulantısı yaratabileceği için tok karnına almayı tercih edebilirsiniz.

21 günlük kullanım sonucu haplar bittiğinde kullanıma bir haftalık bir ara vermelisiniz. Son hapı almanızdan yaklaşık 3 -4 gün sonra regl kanamanız başlayacaktır. Yeni hapa başlamak için reglinizin bitmesine gerek duymadan, ilacı bıraktığınız günden bir hafta sonra olacak şekilde yeni pakete başlayabilirsiniz. 

Doğum kontrol hapını sadece ilk kez kullandığınızda reglin ilk beş günü içerisinde almalı, kalan süreçlerde paketin bitiminden yedi gün sonra alacağınız şekilde devam etmelisiniz. Bu kullanım reglinizin düzenli bir şekilde 28 günde bir olmasına yardımcı olur ve reglinizi düzenler. Doğum kontrol haplarını bu düzen içerisinde, düzenli olarak gün atlamadan kullandığınızda içerdikleri hormonlar sayesinde yumurtlamayı önleyerek sizi istenmeyen gebeliklerden korur.

Bebekli Dünya
Leave a Comment