Anne&Bebek

Bebeğinizi Neden Evcil Hayvan İle Büyütmelisiniz?

bebekler-ve-evcil-hayvanlar

Küçük bebeği olan ebeveynler, çoğu zaman evcil hayvanlarla çocukların aynı evde yaşayamayacağı düşüncesine kapılıyor. Oysaki hayvanlar ve çocuklar, aynı evde büyüyebilir, hatta pek çok uzmana göre büyümelidir. Araştırmalar bizlere, hayvanlarla büyüyen çocukların gelişiminin, hayvanlarla büyümeyen çocuklara oranla daha farklı olduğunu gösteriyor. Peki, bebeğinizi neden evcil hayvan ile büyütmelisiniz?

Bebekli Evde Evcil Hayvanlar

Evde bir hayvan besleyebilmek, çocuğa kendini sorumluluk sahibi hissettirir. Belli bir yaştan sonra çocuklar hayvanların bakımlarındaki ufak tefek görevleri üstlenebilir. Ancak minik bir bebeğiniz var ve ne yapacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bu noktada, hayvanlarla bebeklerin kendilerine özgü bir iletişim kurdukları ve birbirlerinin dostu oldukları söylenebilir. Çocuklar, yetişkinlerin dışında hayvanlardan da pek çok önemli şey öğrenebilmektedir. Psikologlar, aynı evin içinde yaşayan bebeklerle hayvanların güçlü bir iletişim kurduğunu vurgulamaktadır. Çocuğun ilerleyen yaşlarında da bu güçlü iletişim, arkadaşlığa dönüşecektir.

Bebekler ve Evcil Hayvanlar

Araştırmacılar, evlerde barınan köpek ya da kedilerin bebeklerle iletişime geçtiğinin üzerinde duruyor. Mızmızlanan, ağlayan ve huzursuzluk yaşayan bebekler; hayvanlarla bir araya geldiği zaman rahatlıyor. Bebeklerin öğrenme, gelişim ve dil becerilerinde de hayvanların oldukça büyük oranda etkisi bulunuyor. Hayvanlarla büyüyen bebeklerin, çocukluk dönemimde özgüvenlerinin ve kişisel saygılarının daha güçlü olduğu da yapılan araştırmalarla ortaya konuyor. Minik bir bebeği olan anne babalar evcil bir hayvan almaya karar verirlerse; öncelikli olarak yaşam biçimlerini gözden geçirmeliler. Aynı zamanda oldukça sadık olan bu hayvanlar, siz başka bir odadayken bebeğinizin tehlikeli bir anında size haber verici davranışlarda bulunurlar.

Bebeklerin ve Hayvanların Dostluğu

Bebeklerin ve hayvanların arkadaşlığı olağanüstü bir gelişimi beraberinde getiriyor olsa da, bebeğinizin herhangi bir alerjik durumu olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Evinize ve yaşam biçiminize uygun olan hayvanları seçmelisiniz. En doğru şekilde davranıp barınaktan ya da sokaktan bir evcil hayvan sahiplenecekseniz; aşılarının tam olduğuna dikkat etmeli ve sağlık kontrollerinden geçirmelisiniz. Evcil hayvanlar yalnızca kedi ve köpekten oluşmaz. Balıkları ya da kuşları da evinizin bir üyesi yapmayı tercih edebilirsiniz. Üstelik bebekli evlerde kedi ve köpek dışındaki evcil hayvanları tercih etmek çok daha rahat bir seçim olacaktır.

Bebekli Dünya
Leave a Comment