Anne&Bebek

Babalık Depresyonu İle Başa Çıkma Yöntemleri

babalık depresyonu

Doğum sonrası depresyonu yeni doğum yapmış annelerde sıkça görülen bir durumdur. Hamilelikten kaynaklı hormonlarda yaşanan dalgalanmalar ve yeni bir hayat annede lohusa döneminde depresyona sebep olabilir. Daha çok annelerde görüldüğü düşünülen doğum sonrası depresyonu kimi zaman babalarda da meydana gelebilir. Babalık depresyonu adı verilen bu durum genellikle doğum sonrası 3-6. aylarda yaşanır. 

Babalık Depresyonu Sebepleri

Babalık depresyonuna genellikle stres ve uyku sebep olur. Eş ile yaşanan anlaşmazlıklar, bebek ile birlikte gelen sorumluluk hissi, bebeğin getirdiği maddi yükler de babalık depresyonuna yol açabilir. Babalık depresyonu daha çok uyku problemi ya da hormonal bir rahatsızlığı bulunan kişilerde ortaya çıkar. Ayrıca geçmişinde depresyon öyküsü olan, kendi anne babası ile ilişkisinde problem olan, eşi ile arasında sorunları olan, çevresinden sosyal destek almayan, ekonomik problemleri bulunan kişiler de risk alanı içerisindedir. 

Babalık Depresyonu Belirtileri

  • Uyku problemleri
  • Sürekli endişeli ve kaygılı ruh hali
  • İştahta azalma
  • Cinsel isteksizlik
  • İş performansının azalması
  • Vücudun farklı bölgelerinde sebepsiz ağrıların yaşanması
  • Yorgunluk ve halsizlik hissi
  • Sosyal aktivitelerde azalma

Babalık Depresyonu ile Başa Çıkmanın Yolları

Babalık içgüdü ile gelen bir şey değildir. Sonradan öğrenilir. Bunu baştan kabul ederek istekli ve sabırlı olmak babalığa hazırlık aşamasında uygulanması gereken ilk şeydir. Eşlerin birbirleri ile sık sık konuşarak birbirlerini anlamaya çalışması iletişimden kaynaklı rahatsızlıkların önüne geçer. Doğum öncesi babayı da işin içine dahil edecek destek ve eğitim programları almak babayı da hamilelik ve doğum sürecine hazırlar. Bu tip aktiviteler babanın da bu sürecin bir parçası olduğunu hissettirir. Tüm bunların dışında doğum sonrası babanın tıpkı anne gibi ücretli ya da ücretsiz izin alması ve bu dönemi bebeği ile geçirmesi bebek baba bağının artmasına ve ilişkilerin daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olabilir. 

Tüm önlemlere rağmen babalık depresyonu eğer ortadan kalkmıyorsa tıbbi yardım almak gerekebilir. Ciddiye alınmayan depresyon vakaları evliliğe zarar verebildiği gibi sonu boşanma gibi kötü sonuçlara kadar ulaşabilir. Bu yüzden bir uzmana danışarak tedavi görmek sürecin çok daha rahat atlatılmasında yardımcı olacaktır.

Bebekli Dünya
Leave a Comment